V Berlíne vysvätili prvých ortodoxných rabínov za uplynulých 80 rokov

NETKY.SK • 9 Október 2018, 23:16 • 2 min
V Berlíne vysvätili prvých ortodoxných rabínov za uplynulých 80 rokov

BERLÍN - Trojicu ortodoxných rabínov vysvätili v utorok v nemeckej metropole Berlín po prvý raz od 30. rokov 20. storočia, keď sa v krajine ujali moci nacisti.

slovakia

left justify in out

Podujatie sa konalo v synagóge Beth Zion v berlínskej štvrti Prenzlauer Berg, informuje agentúra DPA. "Skutočnosť, že Berlín - miesto, kde sa zrodili plány na deportácie a vyvraždenie (Židov), je opäť domovom najväčšej židovskej komunity v Nemecku, predstavuje pre nás dar, aký si ani nezaslúžime," vyhlásil na margo vysviacky rabínov nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

 

Šéf nemeckej diplomacie zároveň poprial novým rabínom veľa šťastia. "Vo svojich komunitách budú pomáhať zachovať Nemecko ako miesto, kde sa Židom oplatí žiť," uzatvoril Maas.

 

Berlínsky rabínsky seminár bol založený v roku 1873 a predtým, ako ho v roku 1938 nacisti zatvorili, poskytol vzdelanie približne 600 Židom. Opätovne inštitúciu otvorili v roku 2009. Rabíni liberálneho judaizmu študujú na berlínskom seminári Abraham-Geiger-Kolleg v rámci Postupimskej univerzity.

 

Rabín je kazateľ alebo náboženský učiteľ, ktorý sa tiež stará o súdržnosť židovskej komunity. Dosiaľ sa v iných nemeckých mestách uskutočnila vysviacka iba jediného ortodoxného rabína, dopĺňa spravodajská stanica RBB24.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies