V Barbakáne otvorili expozíciu, ktorá predstavuje banícku históriu mesta

NETKY.SK • 17 Marec 2022, 14:30 • 2 min
V Barbakáne otvorili expozíciu, ktorá predstavuje banícku históriu mesta

BANSKÁ BYSTRICA – V banskobystrickom mestskom hrade Barbakán otvorili expozíciu, ktorá predstavuje banícku históriu mesta i okolitých obcí. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora mesta Dominika Adamovičová.

slovakia

left justify in out

img

 

Pripomenula, že ju sprístupnili pri príležitosti výročia založenia Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti, ktorá vznikla 16. marca 1495. Návštevníkov čaká virtuálna realita, živé obrazy, ale napríklad aj výklady o medi v slovenskom, nemeckom i v anglickom jazyku.

 

„Prostredníctvom pútavej prehliadky sa môžu ľudia vrátiť o 500 rokov späť do čias rozkvetu baníctva. Zároveň dostanú tipy na náučné a turistické chodníky na miesta, kde sa v minulosti ťažila ruda, alebo na to, kde žili baníci. Ide napríklad o Španiu Dolinu, Staré Hory, Ľubietovú či Malachov,“ podotkla hovorkyňa.

 

img

 

Časová os prevedie návštevníkov cez expozíciu po jednotlivých etapách baníckej histórie regiónu. „Dôležité osobnosti z konkrétnej doby porozprávajú o svojom živote, práci, kontaktoch a dejinných súvislostiach, z ktorých vznikol na prelome 15. a 16. storočia najväčší obchodnícky podnik na svete. Zároveň môžu záujemcovia nazrieť do štôlne, kde sa dozvedia i to, čo znamenala pre ľudí meď a akým spôsobom ju používali od praveku až po súčasnosť,“ spomenula Adamovičová s tým, že expozícia má prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne.

 

img

 

Poznamenala tiež, že celková výška financií vrátane technického vybavenia, obsahu, rekonštrukčných prác, maľovania či elektroinštalácie dosiahla sumu 135 000 eur. Z rozpočtu mesta bolo vyčlenených 91 000 eur. Zvyšnú časť investícií poskytli Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Interaktívna expozícia v Barbakáne bude otvorená denne od 10.00 do 18.00 h.

 

img

 

Možno vás zaujme: Zdražovanie by seniorom mohol čiastočne kompenzovať skorší 13. dôchodoktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies