Vojnový film "Na západe nič nové" získal 14 nominácií na cenu BAFTA

NETKY.SK • 22 Január 2023, 14:00 • 2 min
Vojnový film "Na západe nič nové" získal 14 nominácií na cenu BAFTA

LONDÝN - Vojnová dráma "Na západe nič nové" (2022) sa vo štvrtok stala najviac nominovaným cudzojazyčným filmom v histórii britskej kinematografie. Vznikla v nemecko-americko-britskej koprodukcii a získala 14 nominácií na cenu BAFTA (British Academy of Film and Television Arts). TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

Slávnostné udeľovanie cien BAFTA je vrcholom britského filmového kalendára a považuje sa za "predskokana" marcového udeľovania Oscarov. Uskutoční sa 19. februára v Londýne. Film nemeckého režiséra Edwarda Bergera "Na západe nič nové" je o zážitkoch dospievajúceho nemeckého vojaka počas prvej svetovej vojny. "Môj film sa odlišuje od amerických alebo britských (vojnových) filmov natočených z pohľadu víťazov. V Nemecku je okolo vojny vždy pocit hanby, smútku a viny. Bolo pre mňa dôležité predstaviť tento (iný) pohľad," povedal vlani Berger.

 

Scenár vychádza z rovnomennej knihy Ericha Mariu Remarqua z roku 1929. Jeden z najvplyvnejších príkladov antimilitaristickej literatúry bol preložený do vyše 60 jazykov a celosvetovo sa predalo viac ako 50 miliónoch výtlačkov. Jeho "podvratné" protivojnové posolstvo bolo v Nemecku zakázané a v roku 1933 jeho knihy pálili nacisti. Obviňovali ho zo "zrady vojakov", vysvetľuje AFP. Film distribuuje spoločnosť Netflix a nominovaný bol v kategóriách film, réžia, herec vo vedľajšej úlohe, adaptovaný scenár, cudzojazyčný film, obsadenie, kamera, kostýmy, strih, mejkap, hudba, produkcia, zvuk a vizuálne efekty. "Na západe nič nové" v počte 14 nominácií na cenu BAFTA vyrovnal rekord snímky "Tiger a drak" v roku 2001.

 

Odkaz na oficiálnu ukážku z filmu: 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies