Everest má už desať obetí

NETKY.SK • 27 Máj 2019, 16:20 • 2 min
Everest má už desať obetí

KÁTHMANDU - Sezóna výstupov na najvyššom kopci sveta Mount Everest si len za vyše dva týždne vyžiadala už desať obetí.

slovakia

left justify in out

Desiate meno na zozname je Robin Haynes Fisher, 44-ročný Brit zomrel pri zostupe pre nedostatok kyslíka v "zóne smrti" nad 8000 m n. m. Zahynuli aj štyri Indovia, Američan a Nepálčan, Íra prehlásili za mŕtveho po páde. Na čínskej strane sa nevrátili Rakúšan a Ír.

 

Ide o najtragickejší rok na Evereste od sezóny 2014/2015, keď silné zemetrasenie spôsobilo lavíny. Minimálne štyri úmrtia zapríčinili tlačenice po tom, ako nepriaznivé počasie skrátilo časový úsek na výstupy.

 

Horolezci, z ktorých mnohí nie sú dostatočne zdatní, čakajú niekoľko hodín v chlade, riedkom vzduchu a náročnom teréne.

 

 

Jarná sezóna na Evereste sa skončí tento týždeň. Nepál na ňu vydal rekordných 381 povolení na výstup, každé z nich stojí 11.000 amerických dolárov. Peniaze za povolenia sú pre chudobnú krajinu významný zdroj zahraničnej meny.

 

Väčšinu adeptov sprevádzajú domáci šerpovia, takže jednu cestu využije viac než 750 ľudí. Minimálne 140 horolezcov dostalo povolenia na čínskej strane, tento rok môže prekonať vlaňajší rekord 807 výstupov. Informovala o tom agentúra AFP.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies