Už čoskoro poputujú pohľadnice do vesmíru

NETKY.SK • 10 Január 2022, 11:09 • 2 min
Už čoskoro poputujú pohľadnice do vesmíru

BRATISLAVA – Slováci môžu raketou New Shepard poslať pohľadnice do vesmíru. Iniciatíva Vesmírna pošta potrvá do 6. februára alebo do naplnenia kapacít. TASR o tom informoval Matej Poliaček zo Space Generation Advisory Council (SGAC).

slovakia

left justify in out

Od spustenia iniciatívy 6. decembra 2021 sa do nej zaregistrovalo vyše 400 účastníkov. Slovenskí zástupcovia organizácie SGAC doteraz prijali približne 100 pohľadníc. Tie môžu obyvatelia Slovenska naďalej zasielať na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. „Odtiaľ poputujú nadácii Club for the Future a potom do vesmíru raketou New Shepard spoločnosti Blue Origin,“ spresnil Poliaček.

 

Otázka, na ktorú organizátori hľadajú odpoveď, znie: „Prečo Zem potrebuje vesmír?“. Nápady sa môžu napísať alebo nakresliť na pohľadnicu, ktorú raketa vynesie do vesmíru. Kapsula s pohľadnicami sa na hranici vesmíru oddelí od rakety a postupne klesne na Zem padákom. Následne pohľadnice vyberú, označia pečiatkou Flown to Space (Letelo do vesmíru) a zašlú späť majiteľovi.

 

 

Poslaním americkej nadácie Club for the Future spoločnosti Blue Origin je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre. O logistiku Vesmírnej pošty na Slovensku sa starajú členovia organizácie SGAC v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá zastrešuje odoslanie pohľadníc do americkej nadácie.

 

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.

 

Možno vás zaujme: Slnečný štít vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba je plne rozvinutýtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies