Sloboda zvierat opäť pripomína, že zviera nie je vhodným vianočným darčekom

NETKY.SK • 6 December 2021, 14:11 • 2 min
Sloboda zvierat opäť pripomína, že zviera nie je vhodným vianočným darčekom

BRATISLAVA - Ak sa však rodina alebo jednotilivci predsa len rozhodnú zaobstarať si zvieratko, mali by zvážiť adopciu. Darujú tak odstrčenému psíkovi či mačke nový domov a zároveň uvoľnia miesto dalšiemu zvieraťu v núdzi.

slovakia

left justify in out

Zviera nie je vhodným vianočným darčekom, často končí v útulkoch či na ulici, upozorňuje občianske združenie Sloboda zvierat. Poukazuje tiež na to, že dopyt po živých darčekoch podporuje množiteľov a priekupníkov zvierat a ich nekontrolovaný anonymný predaj zvierat cez internet. Informovala o tom predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

 

 

Útulky sú plné zvierat čakajúce na domov

"Zviera je živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model ani vrátiť. Je to záväzok na dlhé roky. Odrádzame najmä od živých prekvapení bez predošlej dohody s obdarovaným," povedala Dugovičová. Kapacity slovenských útulkov sú podľa nej celoročne naplnené, pretože počty prijatých zvierat sú vyššie ako počty adopcií

 

img

 

 

Len útulok Bratislava Polianky prijal od začiatku roka 1 769 psov a mačiek, pričom nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo nájsť dosiaľ 997 zvieratám.

 

Súvisiaci článok: Dnes sa spúšťa aplikácia, ktorá ľuďom uľahčí adopciu psov a mačiek

 

Pozor na množiteľov

"Masoví producenti šteniat a mačiat chovajú rodičov aj mláďatá v krutých podmienkach, ktoré nie je možné kontrolovať, pokým štát nezavedie povinnú registráciu chovov spoločenských zvierat a nezačne regulovať ich internetový predaj," upozorňuje Sloboda zvierat. Práve to žiada v aktuálnej kampani s petíciou za zmenu legislatívy.

 

img

 

Útulky vyzývajú všetkých serióznych záujemcov o zvieratá, aby namiesto kúpy zviera adoptovali. Ako vysvetľujú, adopcia nielen daruje domov, ale uvoľní miesto v útulku pre ďalšie zviera v núdzi.

 

Alternatívou je aj virtuálna adopcia. Prostredníctvom projektu Slobody zvierat Miláčik na diaľku pomáhajú darcovia najmä zvieracím pacientom, seniorom a tým, ktorí nemajú šťastie pri hľadaní nového domova a v útulku strávia dlhý čas.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ: Envirorezort spúšťa zelenú linku na nahlasovanie prípadov týrania zvierattwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies