Úspešná vernisáž výstavy OD SNA K REALITE módneho návrhára Richarda Rozboru

NETKY.SK • 17 November 2021, 12:41 • 3 min
Úspešná vernisáž výstavy OD SNA K REALITE módneho návrhára Richarda Rozboru

BRATISLAVA - Ručička hodín sa prehupla cez 18:00, keď dav prítomných hostí po tom, čo sa zaregistroval a za prísneho dodržania podmienok OTP podľa nariadení pandemickej komisie, potleskom privítal ctených a vážených pánov a dámy, ktorí sa sústredili pred návštevníkmi v Mod Spe Paris CE - Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave.

slovakia

left justify in out

S úvodným slovom sa k prítomným prihovorila JANA LALOVÁ, výkonná riaditeľka francúzskej vysokej školy ktorá poskytla priestory na otvorenie výstavy s názvom OD SNA K REALITE. Privítala prítomných hostí, medzi nimi aj pána Milana Laurenčíka, podpredsedu NR SR, štátnu tajomníčku Ministerstva zahraničných vecí a Európskych záležitostí SR  Ingrid Brockovú a pokračovala. "Naša škola ponúka duálne vzdelávanie a má zahraničných aj slovenských lektorov, pričom veľmi dbáme na to, aby lektori boli ľudia z praxe. Študenti majú ročne 216 hodín praxe. Som rada, že aj Richard je súčasťou nášho tímu, kde všetci spolu posúvame mladých ľudí vpred. Je určite pre všetkých krásnym príkladom.“

 

img

 

Výstava mapuje prierez módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin's až do dnešného dňa. Pre širokú verejnosť bude výstava dostupná od 15. do 19. 11. 2021 v časoch 16:00-18:00hod v priestoroch Mod Spe Paris CE - Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Cieľom výstavy je predstavenie prierezu Richardovej tvorby a najmä jeho vývoj za 20 rokov.    

 

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie a severného Írska J. E. Nigel Baker sa hosťom prihovoril plynulou slovenčinou: "Richard nazval svoju výstavu OD SNA K REALITE, čo veľmi dobre odráža vzdialenosť, ktorú prešiel a úspech, ktorý dosiahol. Je absolventom školy umenia a dizajnu v Londýne Central St. Martin's, ktorá je známa svojími kreatívnymi postupmi. Okrem toho je aj členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts) spoločnosti, čo je veľký úspech, to dosiahne naozaj málokto.“

 

Veľvyslanec sa dotkol aj veľmi dôležitej témy, a tou je klimatická zmena: "Udržateľnosť je Richardova doména. Všetci vieme, že výroba textilu prispieva ku klimatickým zmenám viac ako letecká a lodná doprava. Syntetické vlákna sa nachádzajú v hlbinách mora. Je viac než jasné, že musíme všetci konať a módny priemysel môže v spojení s nami všetkými prispieť k boju proti klimatickým zmenám. Teší ma, že Richard je so svojími ekologickými princípmi našim dobrým príkladom."

         

Niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan sa prítomným hosťom prihovoril: "S Rozborovcami sa poznám dlhé roky, Richard je talentovaný, empatický, šikovný, mladý muž. Tými vlastnosťami ma vždy očaril a ešte je aj podkutý fantastickým vzdelaním. Vyzdvihol aj fotografickú a manažérsku prácu Roberta Rozboru. Slováci sú dnes svetoví, máme výborných výtvarníkov, umelcov, návrhárov a ja som vždy hrdý, keď sa vieme presadiť, lebo my máme na veľa."

         

Hosťom sa prihovorila aj Iveta Ledererová, akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička: "Richard vyzerá 20 rokov rovnako, len jeho osobnosť rastie. S Richardom sa poznám dlhé roky. Stretávali sme sa aj na Bratislavských módnych dňoch, som naozaj hrdá a šťastná, že máme na Slovensku tak silnú módnu osobnosť."

 

Richard Rozbora bol úprimne dojatý a potešený z množstva krásnych slov a úprimne poďakoval: "Ďakujem naozaj zo srdca všetkým, mojej celej rodine, rodičom a bratovi Robertovi, pani Márií Rehákovej za podporu, Janke Lalovej, študentom, Fondu na podporu umenia, sponzorom Kanovits Print – za poskytnutie tlačových služieb, veľkoplošnej tlače fotografií a exponátov British Embassy Bratislava  a pánovi veľvyslancovi  Veľkej Británie a severného Írska J. E. pánovi  Nigelovi Bakerovi – za prevzatie záštity nad podujatím."

 

Ocenil aj Ordo Equestris Vino Europeae / Honorarkonsulat Slowekei Burgenland a osobne poďakoval honorárnemu konzulovi SR v Burgenlande, profesorovi Alfredovi R. Tombor-Tintera za poskytnutie rakúskych vín z jeho viníc a pánovi Stanislavovi Kamenárovi, rytierovi Európskeho rytierskeho rádu,  za vína z Hainburgu.

 

Richard vtipne podotkol, že aj poháre sú ekologické a pokračoval: "Bez vašej nezištnej podpory a pomoci by sa táto výstava v takejto forme nemohla uskutočniť bez vás a vašej podpory by som tu dnes nestál. Vysoko ocenil aj slovenské médiá a mediálnych partnerov."  

Richard Rozbora tvorí pod módnou značkou ROZBORA COUTURE

Udržateľnosť sa stala jeho trendom. Slovenský módny návrhár Richard Rozbora, kreatívny riaditeľ rodinnej značky ROZBORA COUTURE, však princípy enviromentalizmu, etiky a slow fashion vyznáva už dlhé roky.

 

img

 

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach, čím tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté akademické vzdelanie Richarda ako návrhára, ktorého komplexné štúdium nedosiahol do dnešného dňa žiaden z kolegov na Slovensku.

 

Jeho tvorba bola predstavená za podpory z verejných zdrojov pomocou Fondu na podporu umenia formou samostatnej autorskej výstavy dňa 11. 11. 2021 pod záštitou veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v priestoroch školy módnej komunikácie Mod'Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Výstava  pozostáva z viacero ucelených častí, zobrazujúcich jednotlivé etapy jeho tvorby a ich prierez a vývoj za uplynulých 20 rokov.

Richard Rozbora, BA(Hons.)

 

Richard Rozbora sa zaoberá módnou tvorbou a dizajnom od roku 2001. Je absolventom londýnskej University of Arts London, Central St. Martin's s titulom BA(Hons) - honorovaný bakalár umenia v oblasti womenswear.

 

img

 

Je členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts / Britská Kráľovská akadémia umenia https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Society_of_Arts).

 

Ako módny návrhár začal tvoriť už od roku 2001 pod svojím menom Richard Rozbora, ako ROZBORA COUTURE od roku 2013. V akademickej oblasti je členom komisie pre mladých módnych tvorcov v rámci BMD a spolupracuje s francúzskou školou Mod'Spa Paris CE ako odborný konzultant, kde vzdeláva študentov a odovzdáva im svoje cenné skúsenosti. Počas posledných 20 rokov predstavuje kolekcie v Bratislave a tiež posledných 7 rokov bol každoročne na viedenskom týždni módy až do vypuknutia celosvetovej pandémie. Počas minulých rokov mal okrem toho autorské prehliadky aj v Prahe, Paríži, Nikózii, Londýne, v Oslo a v ďalších miestach a mestách na Slovensku.

 

Možno vás zaujme: Kruté prenasledovanie kresťanov malo ľudí zastrašiť, vyvolalo však niečo celkom nečakané

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies