USA uviedli viacero svojich základní v Európe do stavu zvýšenej pohotovosti

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 16:22 • 2 min
USA uviedli viacero svojich základní v Európe do stavu zvýšenej pohotovosti

WASHINGTON - Niekoľko amerických vojenských základní v Európe bolo cez víkend pre obavy z teroristických útokov uvedených do stavu zvýšenej pohotovosti. Informujú o tom televízne staníce CNN a ABC News.

slovakia

left justify in out

Pentagón vyhlásil na týchto základniach štvrtý z piatich stupňov ohrozenia Charlie, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu terorizmu. Uplatňuje sa, keď dôjde k incidentu alebo ak sú k dispozícii informácie o vysokej pravdepodobnosti teroristických útokov alebo že ich cieľom je vojenský personál alebo vojenské objekty. Nad ním je už len stupeň delta.

 

Základne, ktorých sa hrozba týka

Zvýšenie úrovne ochrany sa týka aj základne v Stuttgarte, kde sídli velenie americkej armády v Európe (USEUCOM). Podľa portálu Stars & Stripes dostali pokyny na zvýšenie úrovne ochrany i ďalšie americké základne v Nemecku, vrátane leteckej základne Ramstein, ako aj základne v Rumunsku Bulharsku.

Úroveň ochrany bola zvýšená aj na leteckej základni Aviano v Taliansku.

Jeden z amerických predstaviteľov, pôsobiaci na základni v Európe, pre CNN uviedol, že takúto úroveň ohrozenia nebola vyhlásená "najmenej desať rokov". Zvyčajne to podľa neho znamená, že armáda dostala avízo o "aktívnej a dôveryhodnej" hrozbe.

Olympijské hry alebo EURO

Hovorca USEUCOM Dan Day sa pre CNN odmietol vyjadriť k zvýšenému stupňu ochrany základní. Uviedol, že USEUCOM "neustále vyhodnocuje mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť amerického vojenského personálu v zahraničí" a v rámci toho prijíma opatrenia na jej zaistenie.

Nie je známe, na základe akých informácii bola sprísnená ochrana amerických vojenských objektov v Európe.

Možným terčom teroristických útokov by však mohli byť blížiace sa letné olympijské hry v Paríži a alebo prebiehajúce majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: CNN / ABC News, Foto: New York Post
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies