Ultraortodoxní Židia v Izraeli protestovali proti povolaniu do armády +VIDEO

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 09:39 • 2 min
Ultraortodoxní Židia v Izraeli protestovali proti povolaniu do armády +VIDEO

TEL AVIV - Tisíce ultraortodoxných Židov v Izraeli protestovali proti ich povolaniu do armády. Protesty vypukli po tom, čo izraelský najvyšší súd v utorok jednohlasne rozhodol, že povinná služba v armáde sa bude vzťahovať aj na ultraortodoxných Židov.

slovakia

left justify in out

Počas protestov v Jeruzaleme v nedeľu údajne došlo aj k potýčkam medzi políciou a demonštrantmi, uvádza DPA s odvolaním na miestne médiá. Izraelská polícia na rozohnanie protestujúcich použila vodné delo, päť ľudí zadržala. Demonštranti údajne na policajtov útočili a hádzali na nich kamene.

Vojenská služba je pre väčšinu Izraelčanov povinná, ale ultraortodoxní muži, ktorí študujú posvätné knihy a náboženstvo, boli z veľkej časti vyňatí kvôli pravidlu rešpektovanému od prvých rokov existencie židovského štátu. Tieto výnimky však dlhodobo vyvolávali hnev v radoch svetskej verejnosti. Znepokojenie sa prehĺbilo počas vojny v Pásme Gazy, keď armáda povolala desaťtisíce vojakov.

Rozhodnutie izraelského súdu sa týka približne 63.000 mužov, čo by v súvislosti s prebiehajúcou vojnou v Pásme Gazy a možnou eskaláciou konfliktu s hnutím Hizballáh na izraelsko-libanonských hraniciach mohlo posilniť armádu Izraela, konštatuje DPA.

Ultraortodoxné politické strany sú proti akejkoľvek zmene súčasného systému. V prípade zrušenia výnimiek by mohli opustiť vládnu koalíciu Benjamina Netanjahua a spôsobiť pád vlády.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: DPA, Foto: Los Angeles Times / Associated Press / Leo Correa
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies