USA predajú Taiwanu fregaty, Číne sa to nepáči

NETKY.SK • 19 December 2014, 12:01 • 2 min
USA predajú Taiwanu fregaty, Číne sa to nepáči

PEKING - Čína dnes podala oficiálny protest proti rozhodnutiu amerického prezidenta Baracka Obamu podpísať zákon umožňujúci predaj až štyroch raketových fregát triedy Perry Taiwanu. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že otázka Taiwanu má pre Čínu prioritný význam a stále zostáva jedným z najdôležitejších a najcitlivejších bodov čínsko-amerických vzťahov.

 

"Čína je zásadne proti predaju zbraní zo Spojených štátov Taiwanu. Toto stanovisko je rozhodné, jasné a nemenné. Ide o hrubý zásah do vnútorných záležitostí Číny, ktorý predstavuje narušenie jej zvrchovanosti a ohrozenie bezpečnostných záujmov," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čchin Kang. Dodal, že v súvislosti s predajom fregát zaslala Čína Spojeným štátom protestnú nótu.

 

Taiwanské ministerstvo obrany, ktoré najprv plánuje kúpiť dve fregaty, schválenie predaja Spojenými štátmi ocenilo a uviedlo, že tento krok je v súlade s americkým zákonom o vzťahoch s Taiwanom.

 

Spojené štáty prestali v roku 1979 diplomaticky uznávať Taiwan a oficiálne podporili pekinskú politiku "jednej Číny". Na druhej strane sú vlastným zákonom o vzťahoch s Taiwanom viazané pomôcť tomuto ostrovnému štátu pri obrane v prípade jeho napadnutia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies