Šeliga schvaľuje dohodu s USA: Hrozí nám vojna!

NETKY.SK • 22 Január 2022, 14:52 • 3 min
Šeliga schvaľuje dohodu s USA: Hrozí nám vojna!

BRATISLAVA - O návrhu zmluvy o obrannej spolupráci s USA už rokovali poslanecké kluby s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) i ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS). Sme rodina má ešte rokovať s ministrami o otázkach, ktoré si poslanci potrebujú vyjasniť.

slovakia

left justify in out

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poslanec parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga. Prezidentka Zuzana Čaputová chcela podľa neho interpretačnou doložkou rozptýliť obavy. Poslanec Smeru-SD Richard Takáč si myslí, že prezidentka svojím krokom potvrdila pochybnosti o obsahu dohody.

 

 

Strana Za ľudí podľa Šeligu podporí návrh dohody, verí, že Národná rada (NR) SR zmluvu schváli. „Ak mám správnu informáciu, Sme rodina bude rokovať s ministrami tak, aby im vysvetlili otázky,“ skonštatoval. Dohoda podľa neho zvýši bezpečnosť SR a neznamená budovanie základní ani prítomnosť jadrových zbraní. Upozornil na hroziaci konflikt na Ukrajine. „Hrozí nám vojna, Rusko robí kroky pre destabilizáciu Ukrajiny. Ak príde k vojnovému konfliktu, každému občanovi SR bude jasné, že je správne, že SR má silných spojencov, že je členom NATO a že má takúto dohodu,“ povedal.

 

Prečítajte si tiež: NATO odmietlo požiadavku Ruska na stiahnutie vojakov. Aké má dôvody?

 

Smer-SD opakovane hovorí, že dohoda je nevýhodná a SR ju nepotrebuje. „Sme súčasťou NATO, ona nám zabezpečuje ochranu a obranu v prípade konfliktu,“ povedal Takáč. Dohoda podľa neho podkopáva našu suverenitu, ide proti záujmom SR. Nedá sa podľa neho porovnávať s dohodou, ktorú pripravovali ešte v minulom volebnom období. Dodal, že interpretačná doložka nemá právne opodstatnenie. Šeligovi sa zdá doložka nadbytočná, ale rozumie prezidentke, že chcela uistiť každého, ako budú zmluvu vykladať. V jej obsahu nevidí nič protiústavné.

 

 

V koalícii sa ešte nedohodli na podobe súdnej mapy. „Ministerka musí dorokovať veci, pretože tam nie je komponent správneho súdnictva, ktorý je jeden z míľnikov. Verím, že sa jej túto chybu podarí odstrániť a v apríli, respektíve v máji platba príde. Teraz je to plne v jej rukách. Áno, je to chyba. Sme pripravení rokovať, aby sa to stihlo odstrániť, aby sme dostali 500 miliónov eur," vyhlásil.

 

Možno vás zaujme: Novela Trestného zákona má riešiť aj zločiny komunizmu

 

Takáč si myslí, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa chce prostredníctvom reformy zbaviť nepohodlných sudcov, preto robí organizačnú zmenu. Takáč tiež Šeligovi pripomenul potrebu pokračovať v znižovaní DPH, koaličný poslanec je pripravený za to hlasovať, ak to bude súčasťou reformy.

 

img

 

Šeliga poprosil občanov, aby sa pripravili na vlnu omikronu počas nasledujúcich dvoch, troch týždňov. Ľudia by sa mali podľa neho doma testovať, obmedziť stretávanie a pracovať na homeoffice. „Sú nachystané tri tzv. poľné nemocnice, v prípade, že stúpne počet hospitalizovaných v nemocniciach nad 3 500, čo je limit slovenského zdravotníctva. Verím, že k tomu nedôjde,“ povedal.

 

Poslanec tiež zopakoval, že sa nechce vrátiť na post podpredsedu NR SR a že sú tri lepšie kandidátky. „Je to predmetom koaličných rokovaní,“ uzavrel.

 

K téme: Dvaja koaliční partneri nechcú predĺžiť núdzový stav

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies