USA: 2. prípad vtáčej chrípky u človeka + VIDEO

NETKY.SK • 23 Máj 2024, 08:50 • 3 min
USA: 2. prípad vtáčej chrípky u človeka + VIDEO

WASHINGTON - V Spojených štátoch bol od konca marca potvrdený druhý prípad vtáčej chrípky u človeka po kontakte s infikovanými dojnicami. Oznámilo to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Informáciu priniesla agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Nákaza vtáčou chrípkou (H5N1) bola zaznamenaná u zamestnanca mliečnej farmy v americkom štáte Michigan. CDC informovalo, že riziko pre širokú verejnosť zostáva naďalej veľmi nízke.
 
V apríli bol tento vírus potvrdený u osoby z Texasu, ktorá sa podľa amerických úradov nakazila pri kontakte s kravou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) išlo pravdepodobne o prvú nákazu človeka podtypom H5N1 chrípkového vírusu A prostredníctvom kontaktu s infikovaným cicavcom.
 
Michigan a Texas patria medzi deväť amerických štátov, ktoré zaznamenali vtáčiu chrípku v stádach dojníc. Nakazená osoba v Michigane mala podobne ako infikovaný v Texase len mierne príznaky ochorenia, uviedli miestne úrady. Dodali, že zamestnanec mliečnej farmy v Michigane bol pravidelne vystavený kontaktu s hospodárskymi zvieratami nakazenými vtáčou chrípkou.
 
Americké ministerstvo poľnohospodárstva sa domnieva, že hlavným prenášačom vírusu môže byť nepasterizované mlieko, presná príčina však zatiaľ nie je známa. Tamojšie úrady ubezpečujú, že mlieko predávané v obchodoch je bezpečné, pretože pasterizácia vírus účinne ničí.
 
V súčasnosti neexistujú dôkazy o prenose podtypu chrípkového vírusu H5N1 medzi ľuďmi.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Ilustračné foto: tyzden.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies