Umelú inteligenciu už vyskúšalo viac ako pol milióna Slovákov

NETKY.SK • 10 Jún 2023, 09:00 • 2 min
Umelú inteligenciu už vyskúšalo viac ako pol milióna Slovákov

BRATISLAVA - Umelú inteligenciu už vyskúšalo viac ako pol milióna Slovákov. To predstavuje približne päť percent obyvateľstva, pričom najviac používateľov je medzi mladými ľuďmi. Najčastejšie služby umelej inteligencie využívajú študenti stredných a vysokých škôl, respektíve mladí ľudia do 24 rokov.

slovakia

left justify in out

Umelú inteligenciu už vyskúšalo viac ako pol milióna Slovákov. To predstavuje približne päť percent obyvateľstva, pričom najviac používateľov je medzi mladými ľuďmi. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Go4insight.

 

Počas šiestich mesiacoch od uvedenia jazykových generatívnych modelov umelej inteligencie ako Chat GPT, Bing Chat alebo obdobné služby si ich aspoň raz vyskúšalo 13 percent populácie Slovenska, čo zodpovedá približne 560.000 obyvateľom. Tých, čo využili četovacie služby umelej inteligencie viackrát, je medzi Slovákmi približne päť percent. Z prieskumu vyplýva, že približne polovica slovenskej populácie (46 percent) už o službách založených na generatívnej umelej inteligencii počula, ale ešte ich nevyužila. Viac ako 40 percent o takejto službe ani nepočulo. Čo sa týka pohlavia, umelá inteligencia viac zaujíma mužov ako ženy. Medzi častejšími užívateľmi, ktorí služby umelej inteligencie využili viackrát, sú približne dve tretiny mužov a jedna tretina žien.

 

Najčastejšie služby umelej inteligencie využívajú študenti stredných a vysokých škôl, respektíve mladí ľudia do 24 rokov. V týchto skupinách má skúsenosti s umelou inteligenciou približne štvrtina respondentov. S rastúcim vekom klesá podiel tých, ktorí využívajú umelú inteligenciu, a zároveň rastie podiel tých, ktorí o umelej inteligencii ešte ani nepočuli. Napriek tomu aj medzi dôchodcami je šesťpercentná skupina, ktorá má nejakú skúsenosť s umelou inteligenciou. Prieskum sa realizoval na vzorke 1000 respondentov vo veku od 15 do 79 rokov v máji.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies