Českému pacientovi zaberá experimentálna liečba

NETKY.SK • 27 Marec 2020, 13:18 • 2 min
Českému pacientovi zaberá experimentálna liečba

Český pacient s ochorením COVID-19, ktorý dostáva experimentálny liek, už nepotrebuje mimotelový obeh. Informuje o tom český spravodajský portál s odvolaním sa na hovorkyňu Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Mariu Heřmánkovú.

slovakia

left justify in out

"Stav taxikára sa zlepšil natoľko, že mohol byť odpojený od prístroja ECMO," povedala s tým, že muž zostáva na pľúcnej ventilácii. "O 12:30 bude tlačová konferencia za prítomnosti ošetrujúceho lekára," oznámila tiež.

 

Taxikára hospitalizovali na zápal pľúc
Pražský taxikár je jediným pacientom v Česku, pre ktorého lekári dostali liek remdesivir. Muža najprv 10. marca prijali do Thomayerovej nemocnice v Prahe-Krči s podozrením na zápal pľúc, po piatich dňoch ho prevzala Všeobecná fakultná, kde ho napojili na ECMO. Týchto prístrojov pre pacientov s COVID-19 v najvážnejšom stave je podľa iDNES.cz v Česku 74. Pre ďalšie vážne prípady sú potrebné pľúcne ventilátory či podávanie kyslíka.

 

img

 

Pacientovi podajú 10 infúzií
Hovorkyňa už skôr informovala, že pacient dostáva liek v pravidelných dávkach, pričom celkovo by mu mali podať desať infúzií, poslednú 2. apríla. Jeho stav sa zlepšil po podaní štvrtej dávky lieku.

 

Experimentálny liek na neurčitý čas zakázali
Nemocnica získala povolenie použiť experimentálny liek od americkej firmy Gilead. Spoločnosť však zároveň v nedeľu oznámila, že "pre prílišný záujem v posledných dňoch" prestáva udeľovať povolenia na pokusnú liečbu. Výnimkou budú tehotné ženy a deti do 18 rokov.

 

img

 

Viac o lieku remdesivir
Remdesivir je antivirotikum, ktoré zabraňuje množeniu vírusu. Pôvodne mal slúžiť na liečbu eboly v Kongu, epidémiu sa však podarilo zastaviť a testy lieku prerušili. Ukázalo sa však, že fungoval aj proti koronavírusom spôsobujúcim SARS a MERS, podobným tomu, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19. Klinicky ho testujú na pacientoch v Číne i v USA a výsledky testov by mohli byť podľa skorších informácií známe v apríli. Viac o lieku sa dozviete v článku "Americká spoločnosť, s ktorou spolupracoval významný český vedec, vyvíja liek proti koronavírus"

 

Aktuálne štatistiky
V Česku do dnešného rána potvrdili 2 062 prípadov nákazy koronavírusom. Desať ľudí sa zatiaľ uzdravilo a deväť ochoreniu podľahlo.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies