Ukrajinský minister chce, aby ruské jednotky stíhal tribunál ako v Norimbergu

NETKY.SK • 3 Apríl 2022, 17:43 • 2 min
Ukrajinský minister chce, aby ruské jednotky stíhal tribunál ako v Norimbergu

KYJEV- Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa v nedeľu vyslovil za to, aby sa ruské jednotky zodpovedné za zabíjanie civilistov v mestách a obciach Kyjevskej oblasti zodpovedali pred súdom podobným norimberskému tribunálu.

slovakia

left justify in out

Norimberský proces bol medzinárodný vojnový tribunál, ktorého cieľom bolo potrestanie najťažších vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny silami nacistického Nemecka. Reznikov v nedeľu v rozhovore pre britskú spravodajskú televíziu Sky News, ktorý sa uskutočnil počas jeho návštevy leteckej základne Hostomeľ, povedal, že sa objavujú stále nové prípady a dôkazy pre Medzinárodný trestný súd (ICC).

 

Dodal, že takéto hlásenia prichádzajú z miest, odkiaľ sa stiahli ruské jednotky, ako je Buča či Irpiň, alebo aj z Charkova a z prístavu Mariupoľ, ktoré sú už týždne ostreľované ruskými jednotkami.

Nálezy tiel v tých oblastiach Ukrajiny, z ktorých sa ruské sily v uplynulých dňoch stiahli, vyvolali šok a pobúrenie ukrajinskej vlády i jej zahraničných spojencov.

 

img

 

Oficiálny kanál ruského ministerstva obrany na platforme Telegram zdieľal tvrdenie, že správy o úmrtiach civilistov v meste Buča sú „dfalošné", informovala britská spravodajská stanica BBC.

 

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval misie Medzinárodného trestného súdu a medzinárodné organizácie, aby čo najskôr dorazili do mesta Buča i ďalších miest a obcí Kyjevskej oblasti a zhromaždili dôkazy o ruských vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti.

 

Stanica Sky News pripomenula, že v Británii sa už v marci objavili výzvy na vytvorenie nového medzinárodného tribunálu podľa vzoru norimberského procesu, ktorý by vyšetroval ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Túto myšlienku následne podporili desiatky britských politikov, akademikov a právnikov vrátane bývalých premiérov Gordona Browna a Johna Majora.

 

img

 

Sky News pripomenula, že Medzinárodný trestný súd už začal vyšetrovať podozrenia zo spáchania vojnových zločinov na Ukrajine. Kritici však tvrdia, že právomoci tohto súdu sú obmedzené.

 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v nedeľu na sociálnej sieti Facebook uviedla, že ukrajinské mesto Buča, odkiaľ po stiahnutí ruských síl prichádzajú správy o desiatkach zabitých civilistoch a masových hroboch, je symbolom hrôzy na Ukrajine.

 

„Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vidíme obrázky útokov na civilistov. Napriek tomu aktuálne zábery z mesta Buča pri Kyjeve otrasú každým človekom. Bežní ľudia zavraždení priamo na uliciach, so zaviazanými rukami. Toto je číre zlo, ktoré treba zastaviť, lebo ono sa nezastaví pred ničím," uviedla Zuzana Čaputová na Facebooku.

„Treba pokračovať v sprísnení sankcií, pomáhať Ukrajine, vyšetriť a potrestať všetkých vojnových zločincov,"  apelovala prezidentka.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies