Týchto päť mestských parkov vám vyrazí dych: Vyskúšajte piknik okolo sveta

NETKY.SK • 30 Jún 2024, 16:00 • 2 min
Týchto päť mestských parkov vám vyrazí dych: Vyskúšajte piknik okolo sveta

S príchodom leta sa pozrieme do známych parkov, ktoré vdýchnu život populárnym svetovým mestám. Tu sú svetovo obľúbené mestské parky, od Central Parku po Tiergarten.

slovakia

left justify in out

Nejako vždy hľadáme dávku prírody. Dokonca aj na výlete po meste, aspoň v určitom bode, budeme chcieť uniknúť do zelene. Tak si zbaľte svoj piknikový kôš a objavte krásne mestské parky po celom svete!

Kjótske botanické záhrady, Japonsko

Na začiatok nášho zoznamu začíname tým najlepším z najlepších, pokiaľ ide o kvety: Kjótskymi botanickými záhradami. Tento príjemný park, ktorý sa nachádza vcentre mesta Kjóto v Japonsku, je domovom viac ako 12 000 rôznych druhov rastlín . Samozrejme, na jar je najžiadanejšia typická japonská čerešňa, ktorá rozkvitne už koncom februára, začiatkom takzvanej sakurovej sezóny . Najlepší čas roka na rozkvet japonských čerešní je koncom marca alebo začiatkom apríla.

Vedeli ste, že v japončine je dokonca slovo hanami , ktoré doslova znamená „prezeranie kvetov“? Táto tradícia sa spája s rozšírenou praxou piknikovania pod voňavými čerešňami na jar.

Park Keukenhof, Holandsko

Náš ďalší krásny jarný park sa nachádza v mestečku Lisse, len hodinu cesty od Amsterdamu. Park Keukenhof je jedným z najznámejších parkov v Európe a na jar v jeho areáli kvitne viac ako sedem miliónov tulipánov , ako aj narcisy, hyacinty a množstvo rozkvitnutých stromov. Na prechádzku všetkými kvetinovými záhradami budete potrebovať asi 2 až 4 hodiny, ale odporúčame tam stráviť celý deň, pretože sa tu často konajú umelecké výstavy a podujatia.

Tento holandský park je otvorený len osem týždňov každý rok (v roku 2024 od 21. marca do 12. mája).

Do priľahlých tulipánových polí je nádherný výhľad z mlyna, ktorý leží v severnom rohu záhrady. Priamo pred výstavným domčekom Oranje Nassau kvitnú pozdĺž chodníka slávy tulipány význačných mien a obľúbených seriálov. Špeciálne odrody nesú mená ako Armani, Teletubbies či Ronaldo.

Central Park, New York

Žiadny zoznam parkov by nebol úplný bez toho najlegendárnejšieho z nich: Central Parku. Zatiaľ čo Central Park je určite oslňujúci v každom ročnom období, medzi aprílom a júnom je na tomto mieste určite niečo zvláštne.

Central Park je ikonická destinácia nachádzajúca sa v srdci New Yorku a jar je nepochybne tým najlepším obdobím na zažitie jeho krásy. Park sa prebúdza k životu, keď sa počasie otepľuje, s rozkvitnutými farebnými kvetmi a sviežou zeleňou. Pri prechádzke týmto masívnym parkom budete ponorení do mora ružových čerešňových kvetov, žltých narcisov a bielych magnólií , ktoré vytvárajú malebnú scénu. Teplé jarné počasie je tiež ideálnym časom na vychutnanie si outdoorových aktivít, ako je piknik, bicyklovanie a kolieskové korčule. Celkovo je jarná návšteva Central Parku nezabudnuteľným zážitkom, ktorý by mal byť na zozname každého cestovateľa.

Ročne navštívi Central Park – pľúca Manhattanu, s 18 000 stromami približne 42 miliónov ľudí. Okrem toho Central Park ponúka divadlo, zoologickú záhradu a starý kolotoč spolu s mnohými ihriskami a trávnatými plochami. Central Park je tiež jedným z prvých parkov v Spojených štátoch, ktorý bol vytvorený pomocou techník krajinnej architektúry.

Tento park vytvorili v 50. rokoch 19. storočia krajinní architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux z močiarov, fariem a predmestských miest. Každý strom, každý ker, každé jazero a väčšina zvlnených kopcov navrhli, vysadili a vytvorili títo dvaja géniovia. 

Hyde Park, Londýn

Hyde Park je jedným z najznámejších londýnskych parkov a počas jari je nevyhnutnou destináciou. Park ožíva žiarivými farbami a rozkvitnutými kvetmi , čím vytvára úchvatnú scénu, ktorá určite zanechá trvalý dojem. Pri prechádzke parkom vás obklopí more narcisov, tulipánov a čerešňových kvetov , ktoré vám poskytnú pokojný únik od zhonu mesta. Hyde Park tiež ponúka celý rad outdoorových aktivít, vrátane cyklistiky , člnkovania a jazdy na koni , ktoré poskytujú množstvo príležitostí, ako si užiť čerstvý jarný vzduch. Či už ste milovníkom prírody alebo len hľadáte relaxačnú popoludňajšiu prechádzku, Hyde Park na jar je úplne ideálny.

Hyde Park je domovom niekoľkých pamiatok a sôch, vrátane ikonickej fontány Diana Memorial Fountain, ktorá poskytuje pohľad na bohatú históriu a kultúru mesta. Počas jari nájdete aj množstvo podujatí a festivalov, vrátane každoročného sprievodu King's Birthday Parade. Vďaka svojej úžasnej prírodnej scenérii a rozmanitým atrakciám je Hyde Park nevyhnutnou destináciou pre každého, kto cestuje do Londýna na jar.

Tiergarten, Berlín

Tiergarten v Berlíne je nepochybne považovaný zajeden z najkrajších parkov v Nemecku. Tento veľký mestský park, dlho označovaný ako Grösser Tiergarten alebo „Tiergarten“, ponúka pútavé, obrovské výhľady vo všetkých ročných obdobiach. V Tiergarten s rozlohou 630 akrov, ktorá bola pred 2. svetovou vojnou diplomatickým centrom Berlína, sa nachádza berlínsky víťazný stĺp a berlínska zoologická záhrada.

Tiergarten, obľúbený medzi miestnymi obyvateľmi aj návštevníkmi, je najväčším a najnavštevovanejším berlínskym parkom v centre mesta. Je ideálny na prechádzky, outdoorové aktivity alebo piknik.

Tiergarten v Berlíne odkazuje na parlamentnú, vládnu a diplomatickú štvrť, ako aj na najväčší a najobľúbenejší berlínsky mestský park. Tiergarten (zvierací park) a bývalý poľovnícky revír je vďaka svojej centrálnej polohe najznámejším berlínskym parkom. Je obľúbený medzi miestnymi obyvateľmi a návštevníkmi, je skvelý na prechádzky, nadýchanie sa čerstvého vzduchu, piknik, bicyklovanie, behanie alebo len kopanie do lopty. Dnes oblasť zahŕňa Regierungsviertel, Potsdamer Platz a Kulturforum, ako aj Diplomatenviertel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: civitatis.com, blog.turkishairlines.com. titulná foto: seikatsumi.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies