Trump je v tom až po uši! Je obvinený z najzávažnejšieho zločinu proti ústave!

NETKY.SK • 9 Február 2021, 14:41 • 2 min
Trump je v tom až po uši! Je obvinený z najzávažnejšieho zločinu proti ústave!

WASHINGTON- Bývalý americký prezident Donald Trump sa dopustil "najzávažnejšieho ústavného zločinu" v dejinách prezidentského úradu, keď v januári vyzval svojich priaznivcov, aby zaútočili na budovu Kapitolu.

slovakia

left justify in out

Tvrdia to demokratickí členovia Snemovne reprezentantov. Informovala o tom agentúra AFP. Až deväť poslancov, ktorých dolná komora Kongresu poverila vedením procesu ústavnej žaloby, vložilo do spisu impeachmentu v Senáte dokument, v ktorom reagujú na skoršie tvrdenia Trumpových právnikov.

 

Trump podnecoval k násilnostiam

Trumpovi právnici však argumentujú, že Senát nemá právo súdiť ich klienta, pretože už nie je prezidentom Spojených štátov. Demokrati toto tvrdenie odmietajú.

 

„Jeho podnecovanie povstania proti vláde Spojených štátov - ktoré narušilo pokojné odovzdanie moci - je najzávažnejším ústavným zločinom, aký kedy spáchal ktorýkoľvek prezident," uvádzajú demokrati.

 

img

 

V päťstranovom dokumente ďalej uvádzajú, že žaloba je v súlade s ústavou a nepodlieha návrhu na zamietnutie.

 

Prečítajte si tiež: Trump odmietol vypovedať pod prísahou, odmieta prevziať zodpovednosť za útok na Kapitol

 

Trump čelí už druhému impeachmentu, ktorý je naplánovaný na utorok (9. februára). V americkej histórii tak ide o prvého prezidenta, ktorý čelil ústavnej žalobe dvakrát.  

 

Senátori by mali najskôr diskutovať a následne hlasovať o tom, či je impeachment exprezidenta v súlade s ústavou USA.

 

img

 

Prvýkrát čelil Trump pokusu o impeachment v decembri 2019, Senát však ústavnú žalobu vtedy napokon odmietol.

 

Mohlo by vás zaujímať: Najvyšší súd v USA odmietol žaloby proti Trumpovi za nelegálne profitovanie, sú vraj diskutabilné

 

Útok si vyžiadal 5 obetí

Trumpovi priaznivci zaútočili na budovu Kapitolu 6. januára, kde rokovali obe komory Kongresu, na ktorom sa formálne potvrdzovalo víťazstvo Joea Bidena v novembrových voľbách.

 

img

 

Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opakovane burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a vyzýval ich, aby pochodovali ku KapitoluSamotný Trump odmietol, že by ľudí nabádal k násilnostiam.

 

Prečítajte si viac: Právnici žiadajú vyšetrovanie Trumpovho právnika Rudyho Giulianiho a pozastavenie jeho licencie

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies