Tripolis je pod úplnou kontrolou provládnych síl

NETKY.SK • 4 Jún 2020, 15:44 • 2 min
Tripolis je pod úplnou kontrolou provládnych síl

TRIPOLIS - Jednotky podporujúce medzinárodne uznanú líbyjskú vládu národnej jednoty (GNA) vo štvrtok oznámili, že po viac ako roku ťažkých bojov s ozbrojencami vernými maršalovi Chalífovi Haftarovi získali úplnú kontrolu nad hlavným mestom Tripolis a jeho predmestiami.

slovakia

left justify in out

"Naše hrdinské jednotky majú úplnú kontrolu nad Tripolisom až po hranice mesta," uviedol hovorca ozbrojených zložiek GNA Mohamad Gnounou.

 

V stredu provládne sily oznámili, že dobyli a "úplne oslobodili" medzinárodné letisko v Tripolise. Letisko je mimo prevádzky od roku 2014 a od vlani ho mali pod kontrolou sily lojálne Haftarovi.

 

img

 

Dve vlády, dva prúdy 

Líbya má dve konkurenčné vlády. Jedna sídli v Tripolise a je podporovaná OSN, druhá v meste Tobruk ležiacom na východe krajiny, za ktorou stojí veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar, snažiaci sa od apríla 2019 dobyť Tripolis.

 

img

 

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré náletmi podporila aj Severoatlantická aliancia. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies