Tresty za užívanie drog zatiaľ neznížia. Koalícia čaká na Kolíkovú

NETKY.SK • 30 September 2021, 11:48 • 3 min
Tresty za užívanie drog zatiaľ neznížia. Koalícia čaká na Kolíkovú

BRATISLAVA - Ministerka spravodlivosti by mala predstaviť vlastný návrh. Niektorí poslanci sa však obávajú, že by nemusel prejsť, preto chceli dosiahnuť aspoň malé zmeny vo výške trestov.

slovakia

left justify in out

Návrh koaličných poslancov Národnej rady (NR) SR na zníženie trestov za užívanie drog neprešiel koaličnou radou. Informovali o tom Juraj Krúpa a Kristián Čekovský (obaja OĽaNO). Dôvodom má byť to, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravuje veľkú, komplexnejšiu novelu Trestného zákona, ktorá by mala upraviť aj túto oblasť. Poslanci jej deklarovali podporu, no obávajú sa, že jej návrh, vzhľadom na rozloženie síl v parlamente, neprejde. Krúpa hovorí, že ich novela bola kompromisná, aby podporu dostala. Aspoň čiastkovou zmenou chceli riešiť najurgentnejšie problémy.

 

img

 

Čekovský zdôraznil, že stíhať treba tých, ktorí obchodujú s drogami, no užívateľom treba pomôcť a nie ich zatvárať na 15 rokov do väzenia. Poznamenal, že to štát navyše stojí nemalé peniaze. Pripomenul širokú odbornú diskusiu, ktorú iniciovali ešte pred letom a ktorej zámerom bolo ísť do hĺbky, nie predložiť populistický návrh.

 

Krúpa tvrdí, že ich návrh privítali odborníci i polícia, ktorá by podľa jeho slov uvítala odbremenenie od drobných činov, aby mohla viac kapacít sústrediť na vyšetrovanie závažnejších skutkov pri drogovej trestnej činnosti, napríklad na organizované skupiny.

 

img

 

 

Nevie, v akom štádiu je príprava Kolíkovej novely, návrh ešte nevidel. Poznamenal však, že pri spoločných diskusiách dostali od partnerov stanoviská o tom, čo by mohlo alebo nemuselo prejsť. Preto sa obáva, že ak bude Kolíkovej návrh pripravený po vzore návrhu jej predchodkyne Lucie Žitňanskej, tak parlamentom neprejde.

 

Prečítajte si tiež: Zmiernenie trestov za držanie marihuany? Poslanci z OĽaNO sú otvorení debate

 

Návrh koaličných poslancov na zmeny v Trestnom zákone mal stanoviť nižšie trestné sadzby za užívanie drog. Ak by užívateľom našli do desiatich gramov látky, trest by mali dostať od nula do dvoch rokov. Ak by však išlo o drogových dílerov či o opakovane trestaných, sadzby by boli vyššie. Autori návrhu pritom podčiarkli potrebu rozlišovať dílerov a užívateľov drog.

 

 

 

 

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies