Takáč: Problém s priamymi platbami sa do 30. júna podarilo vyriešiť. Ako sú na tom farmári?

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 11:02 • 2 min
Takáč: Problém s priamymi platbami sa do 30. júna podarilo vyriešiť. Ako sú na tom farmári?

BRATISLAVA - Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) sa do konca júna podarilo problém s priamymi platbami za kampaň 2023 vyriešiť.

slovakia

left justify in out

K 30. júnu 2024 čerpanie podpôr dosiahlo 96,8 %, vyplatených bolo 557,6 milióna eur. Čerpanie v 1. pilieri dosiahlo 97,4 %, v 2. pilieri 95,5 %. Vydaných bolo 53 224 rozhodnutí pre 14 273 poľnohospodárov, pričom bolo vykonaných 4 311 kontrol.

Uviedol to na tlačovej konferencii agrominister Richard Takáč za účasti generálneho riaditeľa PPA Mareka Čepka. Rok predtým, k 30. júnu 2023, podľa Takáča dosiahlo čerpanie podpôr 95 % pri vyplatení 536,8 milióna eur.

"PPA na Slovensku v rámci vyplatenia prvého piliera priamych platieb v kampani 2023 pri tých všetkých problémoch, ktoré mala a ktoré sme prevzali z minulosti, dokázala vyplatiť k 30. júnu 96,8 %, čiže je vyplatených vyše 557 miliónov eur. Čerpanie v prvom aj druhom pilieri bolo nad 95 %," priblížil minister.

Spresnil, že PPA oslovila platobné agentúry členských krajín EÚ s otázkou, do akej miery vyplatili platby svojim farmárom do konca júna. "Z 27 krajín nám odpovedalo 16, z toho štyri krajiny do konca júna 2024 nevyplatili ani 95 % platieb, a to Francúzsko, Luxembursko, Taliansko a Bulharsko," doplnil minister.

Takáč avizoval, že kampaň za rok 2024 bude iná ako v minulom programovom období, keď poľnohospodári dostávali platby už do konca aktuálneho roka. V novom programovom období musia prijímatelia platieb rátať s platbami až v nasledujúcom roku, do 30. júna. 

"Čaká nás však stokrát väčší problém, ktorý zanechali predchádzajúce vlády, a to je druhý pilier, v ktorom treba do budúceho roka vyčerpať 580 miliónov eur," dodal Takáč.

"PPA postupuje podľa zverejneného harmonogramu vyplácania priamych platieb v kampani 2024. Robíme viacero systémových zmien z pohľadu IT infraštruktúry, ale aj fungovania samotných regionálnych pracovísk PPA. Budeme lepšie komunikovať so žiadateľmi. Cieľom je, aby poľnohospodár v akomkoľvek momente mal informáciu o tom, v akom stave je jeho žiadosť," doplnil Čepko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Foto: FB/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies