Najspoľahlivejšie značky automobilov podľa carVertical

NETKY.SK • 25 September 2020, 14:42 • 2 min
Najspoľahlivejšie značky automobilov podľa carVertical

Časté poruchy vozidla sú pre každého majiteľa frustrujúce. Nečakané finančné výdavky na opravu alebo meškanie do práce z dôvodu pokazeného auta vám určite znepríjemnia život.

slovakia

left justify in out

Môžete sa spoľahnúť len na kvalitný ojazdený automobil. Aké sú najspoľahlivejšie značky automobilov? Podľa databázy carVertical nájdete rebríčky spoľahlivosti automobilov, ktoré vám pomôžu urobiť to správne rozhodnutie. Najprv si však stručne vysvetlíme postup.

 

Ako sa hodnotí spoľahlivosť automobilov?

 

img

 

Tu je zoznam najspoľahlivejších značiek automobilov. Zostavený je pomocou dôležitého kritéria – poruchovosti. Zistenia vychádzajú zo správ z histórie vozidiel databázy carVertical.

 

Rebríčky ojazdených automobilov, ktoré tu nájdete, sú odvodené od percenta poruchovosti automobilov konkrétnej značky z celkového počtu analyzovaných automobilových značiek.

 

Zoznam najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov.

 

1. KIA – 23,47 %

 

Slogan spoločnosti Kia „Sila prekvapiť“ (Power to surprise) skutočne zodpovedá realite. Aj napriek tomu, že sa ročne vyrobí viac ako 1,4 milióna vozidiel, je juhokórejská automobilka na prvom mieste v rebríčku najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov, pričom poruchovosť je iba 23,47 % všetkých analyzovaných modelov.

 

Najspoľahlivejšia značka automobilov však nie je bezchybná a jej vozidlá sú náchylné na:

 

Bežné poruchy elektrického posilňovača riadenia
Poruchy parkovacej brzdy
Možné zlyhanie DPF filtra (filter pevných častíc)

 

Prioritou spoločnosti je spoľahlivosť, modely Kia sa vyznačujú pokrokovými bezpečnostnými systémami vrátane predchádzania prípadným kolíziám, autonómneho núdzového brzdenia a riadenia stability vozidla.

 

2. Hyundai – 26,36 %

 

Fabrika spoločnosti Hyundai v meste Ulsan v Južnej Kórei je najväčším automobilovým závodom v Ázii a rozprestiera sa na 54 miliónoch štvorcových stôp (čo je asi 5 štvorcových kilometrov). Spoločnosť Hyundai získala druhé miesto v rebríčku najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov, pričom poruchovosť je 26,36 % všetkých analyzovaných modelov.

 

Ojazdené automobily Hyundai však môžu naraziť na bežné poruchy ako:

 

Korózia zadnej nápravy
Problémy s parkovacou brzdou
Krehké čelné okno

 

Prečo ale dostala táto automobilka tak dobré hodnotenie spoľahlivosti svojich vozidiel? Hyundai je jediná továreň na automobily, ktorá vyrába vlastnú oceľ s veľmi vysokou pevnosťou. Automobilka tiež vyrába Genesis, jeden z najbezpečnejších automobilov na svete.

 

3. Volkswagen – 27,27 %

 

Nemecký Volkswagen vyrobil ikonu 20. storočia – legendárneho chrobáka, „Ľudové auto“, z ktorého sa predalo viac ako 21,5 milióna kusov. Tento výrobca automobilov je na treťom mieste medzi najspoľahlivejšími značkami automobilov podľa databázy carVertical a vykazuje poruchovosť 27,27 % všetkých analyzovaných modelov.

 

Aj keď sú automobily Volkswagen robustné, majú tendenciu čeliť poruchám ako:

 

Porucha dvojhmotného zotrvačníka
Zlyhanie manuálnej prevodovky
Problémy s riadiacim modulom ABS/ESP

 

Volkswagen využíva rôzne bezpečnostné prvky, ako je adaptívny tempomat, brzdenie pri bezprostrednom náraze či detekcia mŕtveho uhla.

 

4. Nissan – 27,79 %

 

Spoločnosť Nissan bola dlho najväčším výrobcom elektrických vozidiel na svete, kým ho ovládla Tesla. Napriek tomu, že sa v minulosti podieľali aj na výrobe vesmírnych rakiet, tento japonský výrobca automobilov má poruchovosť 27,79 % všetkých analyzovaných modelov.

 

I keď sú vozidlá Nissan odolné, sú citlivé na rôzne poruchy:

 

Zlyhanie diferenciálu
Veľmi častá korózia podvozku
Zlyhanie chladiča automatickej prevodovky

 

Spoločnosť Nissan vždy kládla dôraz na bezpečnosť a vyvíjala inovatívne technológie, napríklad zónovú konštrukciu karosérie, 360-stupňový bezpečnostný štít a inteligentnú mobilitu.

 

5. Mazda – 29,89 %

 

Na začiatku sa spoločnosť venovala obchodu s korkom. Neskôr japonská Mazda ako prvá vyvinula moderný motor s Millerovým termodynamickým cyklom pôvodne určený pre lode, elektrárne a lokomotívy, a až následne potom aj pre automobily. Poruchovosť Mazdy je 29,89 % zo všetkých analyzovaných modelov podľa databázy carVertical.

 

Najčastejšie sú vozidlá tejto značky náchylné na:

 

Poruchu turba na Skyactive D motoroch
Poruchu tesnenia vstrekovačov paliva naftových motorov
Veľmi časté zlyhanie čerpadla ABS

 

Modely Mazdy majú niekoľko pôsobivých bezpečnostných prvkov. Napríklad Mazda i-Activesense obsahuje pokročilé bezpečnostné technológie, ktoré rozpoznávajú potenciálne riziká, zabraňujú nehodám a znižujú závažnosť kolízií.

 

6. Audi – 30,08 %

 

Preklad priezviska zakladateľa Audi po latinsky znamená „Počúvať“. Značka  Audi predstavuje luxus a výkon aj pre ojazdené autá. Audi sa kedysi spojilo s ďalšími tromi značkami, čím vytvorili Auto Union GT a následne sa firma stala súčasťou spoločnosti Volkswagen Group. Toto spojenie symbolizujú Štyri krúžky loga Audi.

 

Audi minulo 5. miesto veľmi tesne, keďže poruchových bolo 30,08 % všetkých analyzovaných modelov.

 

Vozidlá tejto automobilky vykazujú tendenciu k nasledovným poruchám:

 

Nadmerné opotrebenie spojky
Porucha posilňovača riadenia
Porucha manuálnej prevodovky

 

Audi má za sebou dlhú históriu. Prvý nárazový test na bezpečnosť absolvovali pred viac ako 80 rokmi. V dnešnej dobe sú vozidlá nemeckej automobilky vybavené niektorými z najpokročilejších prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

 

7. Ford – 32,18 %

 

Zakladateľ automobilovej spoločnosti Henry Ford navždy zmenil automobilový priemysel vynájdením revolučnej „pohyblivej montážnej linky“, ktorá skrátila čas výroby automobilu zo 700 minút na neuveriteľných 90 minút. Napriek tomu je zarážajúce, že sa známy výrobca automobilov umiestňuje na tak nízkej priečke, lebo údaje spoločnosti carVertical vykazujú poruchovosť 32,18% všetkých analyzovaných modelov Ford.

 

Majitelia Fordov majú zlé skúsenosti s:

 

Poruchou dvojhmotného zotrvačníka
Poruchou spojky čerpadla posilňovača riadenia
Poruchou automatickej prevodovky CVT

 

Americká automobilka dlho zdôrazňovala, že najdôležitejšia je bezpečnosť vodiča, cestujúcich, ako aj bezpečnosť vozidla samotného. Ukážkovým príkladom toho je bezpečnostný systém Ford Canopy, ktorý v prípade bočného nárazu alebo prevrátenia aktivuje hlavové airbagy.

 

8. Mercedes-Benz – 32,36 %

 

Renomovaná nemecká automobilka predstavila prvý automobil s benzínovým pohonom v roku 1886. Či už je nový alebo ojazdený, automobil Mercedes-Benz vyžaruje luxus. Napriek tomu je až 32,36 % všetkých analyzovaných vozidiel Mercedes-Benz podľa carVertical poruchových.

 

Napriek svojej pozoruhodnej kvalite trápia Mercedes niekoľké bežné problémy:

 

Do svetlometov môže vnikať vlhkosť
Porucha tesnenia vstrekovačov paliva naftových motorov
Veľmi časté zlyhanie brzdového systému Sensotronic

 

Značka so sloganom „Najlepší alebo žiadny“ (The best or nothing) sa stala priekopníkom automobilového dizajnu, technológií a inovácií. Inžinieri Mercedes-Benz zaviedli niekoľko bezpečnostných prvkov od skorších verzií ABS po Pre-Safe, ktoré sú bežné v súčasnom automobilovom priemysle.

 

9. Toyota – 33,79 %

 

Japonská automobilka vyrába viac ako 10 miliónov vozidiel ročne. Spoločnosť tiež vyrába Toyotu Corollu, najpredávanejší automobil na svete s viac ako 40 miliónmi predaných kusov. Šokujúce je, že 33,79 % všetkých analyzovaných modelov Toyoty bolo poruchových.

 

Zdá sa, že vozidlá Toyota majú niekoľko bežných problémov:

 

Porucha senzoru svetlej výšky
Zlyhanie klimatizácie
Veľmi náchylné na koróziu

 

Napriek nelichotivému umiestneniu v rebríčku začala najväčšia japonská automobilka vykonávať nárazové testy už od 60. rokov. Nedávno predstavila druhú generáciu technológie Toyota Safety Sense, sústavu technológií aktívnej bezpečnosti schopnú detekovať chodcov v noci a cyklistov počas dňa.

 

10. BMW – 33,87 %

 

Bavorská automobilka začínala ako výrobca leteckých motorov, no po skončení prvej svetovej vojny prešla na výrobu motorových vozidiel. V súčasnosti je to popredná svetová automobilová spoločnosť zameraná na prémiové automobily. V porovnaní s Toyotou rozdiel len o 0,09 % priniesol BMW najnižšie hodnotenie spoľahlivosti automobilov. BMW vykazovalo poruchovosť až 33,87 % všetkých analyzovaných modelov.

 

Ojazdené vozidlá BMW majú nasledovné nedostatky:

 

Možné zlyhanie senzorov ABS
Rôzne elektronické poruchy
Problémy s geometriou kolies

 

Napriek tomu, že BMW je známe pre rôzne inovácie, jeho posledné miesto v tomto rebríčku je o to viac zarážajúcejšie. Nemecká automobilka dokonca vyvinula program výskumu bezpečnosti a nehôd, ktorý má pomôcť pri navrhovaní bezpečnejších automobilov. Ako sa zdá, čo vyzerá byť bezpečné, nemusí byť vždy spoľahlivé.

 

Sú ojazdené vozidlá, ktoré sú spoľahlivé, aj viac predávané?

 

img

 

Evidentne najspoľahlivejšie značky nehrajú rolu pri kúpe ojazdeného automobilu. Ojazdeným autám veľa ľudí nedôveruje. Okrem Volkswagenu sa medzi najkupovanejšími značkami nenachádza žiadna z 5 najspoľahlivejších značiek automobilov.

 

Pýtate sa prečo?

 

Najkupovanejšie značky patria len niektorým z najväčších a najstarších výrobcov automobilov na svete. Investovali milióny do reklamy, marketingu a do budovania lákavého imidžu svojich automobilov.

Ľudia sa radi spájajú s vozidlom, ktoré vidia vo filmoch, v televízii a na internete.

 

Často je značka tým, čo predáva – nie produkt.

 

Je trh s ojazdenými autami spoľahlivý?

 

img

 

 

Trh s ojazdenými automobilmi je pre potenciálneho kupujúceho rizikový najmä kvôli stáčaniu najazdených kilometrov. Niektorí predajcovia napriek tomu túto nezákonnú metódu stále používajú. Ako môžete vidieť z grafu vyššie, najviac kupované značky, ako je BMW, tvoria viac ako polovicu takýchto prípadov.

 

Podvod so stáčaním kilometrov umožňuje predajcovi neprávom požadovať vyššiu cenu, čo znamená, že kupujúci zaplatí viac za auto, ktoré je v nezodpovedajúcom technickom stave. Okrem toho môžu podvedení kupujúci zaplatiť tisícky dolárov či eur za skryté chyby.

 

Značky, ktoré majú povesť spoľahlivých, nie sú len spoľahlivé, napriek tomu je po ich automobiloch vysoký dopyt. Najspoľahlivejšie značky automobilov také populárne nie sú. Ak plánujete kúpu ojazdeného automobilu, poraďte sa a nechajte si vytvoriť správu o histórii vozidla skôr, ako za mizernú jazdu a auto zaplatíte tisíce.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Michal redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies