Tomáš Rosický ukončil svoju aktívnu kariéru

NETKY.SK • 20 December 2017, 11:50 • 2 min
Tomáš Rosický ukončil svoju aktívnu kariéru

PRAHA - Český dlhoročný futbalový reprezentant Tomáš Rosický v stredu oznámil ukončenie svojej aktívnej kariéry. Tridsaťsedemročný stredopoliar naposledy pôsobil v Sparte Praha, predtým hrával desať rokov za londýnsky FC Arsenal a päť a pol roka za Borussiu Dortmund. V priebehu jeho kariéry - a aj počas ostatných mesiacov - ho trápili zdravotné problémy

slovakia

left justify in out

"Po dlhom uvažovaní som sa rozhodol, že končím svoju profesionálnu kariéru. Začal som cítiť, že sa to blíži. Myslím si, že to je správne rozhodnutie. Nekončím zo zdravotných dôvodov. Je to moje rozhodnutie - o tom, že to, čo by som chcel ponúknuť klubu a spoluhráčom, už nemôžem. Svoj návrat do Sparty som si predstavoval inak, no určite to neľutujem," povedal Rosický počas predpoludňajšej tlačovej konferencie v Prahe; na stole boli dresy českej reprezentácie, Sparty, Arsenalu aj Dortmundu.

"V niektorých okamihoch to bolo pre mňa ťažké; vravel som si, že pauza mi možno pomôže. Po tých obrovských problémoch, čo som mal, mi telo dosť dlho naznačovalo, že už nechce. Hlava to vždy nejako prebila, bola schopná to ťahať. Prišiel som však na to, že už sa mi vypla aj myseľ a nemá zmysel pokračovať, asi by som už nemal čo ponúknuť Sparte a ani spoluhráčom. Som veľmi vďačný, že som to všetko mohol zažiť, bolo to krásne. Zažil som nádherné chvíle, ktoré futbal prináša. Žiaľ, aj tie nepríjemné. Bez veľkého uvažovania by som si to však zopakoval. Nikdy som nehral pre slávu alebo peniaze, hral som pre hru samotnú. Je na mieste, aby som sa poďakoval rodine, rodičom, boli to moji najväčší fanúšikovia. Ďakujem manželke, bratovi. Som rád, že som mohol tak dlho robiť to, čo milujem. Vďaka futbalu som mohol vidieť celý svet," vyhlásil Rosický a pokračoval:

 

"Futbal mám veľmi rád. Je dobrá šanca, že v Sparte budem nejakým spôsobom pokračovať. Futbal robím celý život, trúfam si povedať, že niečo o ňom viem a mám čo ponúknuť. Uvidíme však, ako sa to bude vyvíjať."

 

Pražský rodák naznačil, že plánuje rozlúčkový zápas a s humorom doplnil: "Je pravdepodobné, že futbal neopustím úplne. Mohol by som si zahrať napríklad s bratom, nikdy nám to nevyšlo. Pošlem mu životopis a uvidíme, či miestny Sokol bude mať záujem."

V drese národného tímu odohral 105 zápasov a strelil 23 gólov, predstavil sa na MS aj ME. "Určite môžem byť hrdý na to, že napriek problémom som odohral viac než sto zápasov za reprezentáciu. Som rád, že som stovku pokoril, je to krásna méta. Určitá ľútosť sa spája s ME 2004 v Portugalsku; ten tím mal na to, aby vyhral celé Euro," zaspomínal si trojnásobný český Futbalista roka a prezradil: "Najviac ma mrzí, že som nikdy neprišiel na to, aký dobrý som naozaj mohol byť. Vo veku, keď som mal hrať najlepší futbal, som 18 mesiacov pauzoval pre zranenie šliach."

Po vlaňajšom letnom návrate do Sparty z Arsenalu "Malý Mozart" zasiahol pre zdravotné problémy iba do 12 zápasov. S Dortmundom získal nemecký titul a dostal sa do finále niekdajšieho Pohára UEFA, dvakrát triumfoval v Anglickom pohári (FA Cup).
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies