Tatranci hodnotia prázdniny pozitívne, najsilnejší bol prvý týždeň

NETKY.SK • 14 Marec 2023, 16:00 • 2 min
Tatranci hodnotia prázdniny pozitívne, najsilnejší bol prvý týždeň

VYSOKÉ TATRY - Jarné prázdniny hodnotia vo Vysokých Tatrách veľmi pozitívne. Potvrdila to riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková s tým, že v tomto roku štandardne najsilnejším týždňom boli západoslovenské prázdniny, teda počas prvého týždňa.

slovakia

left justify in out

"Jedným z výrazných faktorov, ktorý sa pod to podpísal, bol dostatok snehu, a teda aj kvalitné lyžiarske podmienky. Na druhej strane u nás našli komplex služieb aj nelyžiari. Pripravili sme rôzne interaktívne aktivity pre celú rodinu, samozrejme, lákala aj príroda a zimná turistika či populárne bežkovanie. V prvom týždni boli zároveň prázdniny v Poľsku, takže návštevnosť bola výrazne najsilnejšia," skonštatovala Blašková. Najmenej frekventovaný bol podľa nej posledný, východniarsky týždeň, ani počas neho však bilancia nebola nijak kritická.

 

img

 

Hotely si udržali obsadenosť v priemere okolo 70 percent, niektoré hlásili aj 90-percentnú vyťaženosť. Tatranci zatiaľ pozitívne hodnotia priebeh celej zimnej sezóny, hoci rekordy návštevnosti zrejme lámať nebudú. "Dobiehame však tie lepšie roky, takže veríme, že sa nám tento rok bude dariť lepšie. Ľudia stále majú chuť cestovať a to je tá najpozitívnejšia správa. Na oficiálne štatistiky ešte čakáme, takže teraz je to skôr spätná väzba zozbieraná priamo od podnikateľov," dodáva riaditeľka. Slovenskí turisti štandardne tvoria 60 až 70 percent návštevníkov Vysokých Tatier, pozitívne prekvapil intenzívny nárast hostí z Maďarska. "Pripisujeme to jednoduchému spojeniu, keď sa z Budapešti veľmi jednoducho dostanú do Tatier približne za tri hodiny. Tú istú trasu objavili aj Rumuni, ktorých prítomnosť takisto významne narástla, ďalšie národnosti sú napríklad Litva, Lotyšsko a Veľká Británia," konkretizovala Blašková.

 

img

 

V posledných dňoch pribudlo v Tatrách aj niekoľko centimetrov prírodného snehu, prevádzkovateľ stredísk na Štrbskom Plese, v Smokovci a v Tatranskej Lomnici verí, že sa bude dať lyžovať až do Veľkej noci. V najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku, v Lomnickom sedle, sa zvykne lyžovať aj na začiatku mája. "Aprílová návštevnosť bude závisieť najmä od počasia, pretože podmienky na lyžovačku sú veľmi dobré. Aktuálne máme na zjazdovkách v priemere takmer 80 centimetrov snehu, v prevádzke sú všetky zjazdovky," priblížil situáciu hovorca Tatry Mountain Resorts Marián Galajda. Na najbližšie obdobie chystajú v Tatrách aj viacero podujatí, amatérske lyžiarske preteky, skialpinisitckú súťaž pre mládež či Svetový pohár FIS veteránov v zjazdovom lyžovaní. Blašková upozornila, že ostáva otvorený aj Tatranský ľadový dóm na Hrebienku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies