Slovenských atlétov bude v Ríme 18, ambície na finále má najmä Gajanová

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 11:56 • 2 min
Slovenských atlétov bude v Ríme 18, ambície na finále má najmä Gajanová

BRATISLAVA - Na majstrovstvách Európy v Ríme bude Slovensko reprezentovať 18 atlétov, teda rovnaký počet ako pred dvoma rokmi v Mníchove. V nominácii je deväť mužov a rovnaký počet žien. Podujatie je na programe od piatku 7. júna do stredy 12. júna.

slovakia

left justify in out

Po ôsmich rokoch bude európsky šampionát opäť aj v olympijskom roku, tentokrát s väčším časovým odstupom od najväčšieho športového sviatku ako Amsterdam 2016, ktorý sa konal iba mesiac pred štartom hier v Riu de Janeiru. "Tento rok je pre atletiku špecifický. Olympijské hry sú vždy pre atlétov najvýznamnejším podujatím, ME sú však veľká príležitosť aj pre našich reprezentantov a sú jedným z vrcholov," pripomenul prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok a s počtom slovenských atlétov v Ríme vyjadril spokojnosť. 

"Som rád, že sa nám darí napĺňať naše ambície, čo sa týka počtu členov výpravy. Vyslať sa nám nepodarí iba mužskú štafetu 4x400 m, s čím sme rátali. Dôležitý však samozrejme nie je iba počet, ale aj to, aby sme sa vrátili s úspechmi. Pred dvoma rokmi obsadil Ján Volko vynikajúce štvrté miesto na 100 m a deviate na 200 m, priali by sme si, aby sme podobné úspechy dosiahli aj v tomto roku. Uvedomujeme si však, že mnohí atléti myslia predovšetkým na olympiádu a ME sú iba medzikrokom," dodal Korčok.

Istotu štartu pod piatimi kruhmi získali pokorením olympijského limitu zatiaľ Gabriela Gajanová na 800 m a Viktória Forsterová na 100 m prek. Gajanová sa pod vedením švajčiarskeho kouča Louisa Heyera postupne vypracovala na pozíciu slovenskej atletickej jednotky. Dvakrát ju v prebiehajúcej sezóne pozvali na preteky najprestížnejšieho seriálu Diamantovej ligy, míting P-T-S v Banskej Bystrici 24. mája vyhrala druhým najlepším časom kariéry 1:59,57 min. "Gabika Gajanová bude určite ašpirovať na finále. Samozrejme, všetko je podriadené nielen tomu, aby prišla v dobrej forme, ale aj tomu, aby zvládla behy, ktoré sú na vrcholných podujatiach vedené takticky," pripomenul šéftréner SAZ Radoslav Dubovský, ktorý má dôveru aj voči zvyšným členom výpravy. 

"Nemôžeme opomenúť Janka Volka, hoci je momentálne výkonnosťou na hranici ideálnej formy. Vieme však, že vždy keď prišlo vrcholné podujatie, tak sa dokázal fantasticky pripraviť. Ja mu verím v tom, že príde opäť pripravený a zabojuje o čo najlepšie umiestnenie. Kvalitné postavenie v rámci 100 m prek. má aj Viki. Títo traja budú určite ťahúni z pohľadu umiestnenia, skúseností i výkonnosti. O nich sa môžeme oprieť, máme však aj množstvo ďalších atlétov, ktorí majú kvalitné postavenie v rebríčku. Dominik Černý je v chôdzi na 20 km 11. v európskom rebríčku. Predpoklady sa robia ťažko, no máme cieľ jedno umiestnenie do 8. miesta, dva až tri do dvanástky a aspoň päť umiestnení do semifinále, respektíve top 24. Práve na túto métu máme mnoho kandidátov, ktorí sa pohybujú na hrane tohto umiestnenia. Verím, že ich forma príde práve na majstrovstvách Európy," vyjadril nádej Dubovský.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR, Foto: Sportnet / TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies