Štátni tajomníci M. Chren a I. Švejna zatiaľ zostávajú vo funkciách

NETKY.SK • 22 September 2010, 11:03 • 2 min
Štátni tajomníci M. Chren a I. Švejna zatiaľ zostávajú vo funkciách

Štátni tajomníci M. Chren a I. Švejna zatiaľ zostávajú vo funkciách

slovakia

left justify in out

img

Štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd) zatiaľ zostávajú vo svojich funkciách. Vyplýva to z vyjadrení predsedníčky vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá dnes oznámila, že o kauze hayekovcov bude ešte dnes hovoriť s lídrom SaS Richardom Sulíkom a potom bude informovať o ďalších krokoch. Sulík totiž na utorkovej (21.9.) Koaličnej rade chýbal.
"Záverom diskusie na Koaličnej rade bolo, že ja to vnímam ako etický problém a problém, ktorý sa dotýka konfliktu záujmov," vysvetlila. Zároveň pripomenula, že predsedovia SaS a Mosta-Híd mali do utorkovej Koaličnej rady poskytnúť stanovisko k tejto situácii. "Riešenie musí byť výsledkom predovšetkým mojich rozhovorov s predsedami strán. S pánom Bugárom som hovorila priebežne a po rozhovore s pánom Sulíkom opäť zvolám všetkých predsedov strán," avizovala. Kedy padne definitívna odpoveď, zatiaľ povedať nevedela. "Určite nemáme v záujme naťahovať rozhovory donekonečna," uistila.
Na otázku, či ju svojimi argumentmi Bugár presvedčil, odvetila, že dôležitá je otázka, o čom bude táto vláda. "O tom, že budeme doplácať na nastavené kritéria na narábanie s verejnými financiami z minulosti? Kto nastavil kritéria podprahových metód? Kto nastavil kritériá prerozdeľovania financií na základe neprehľadných zadaní? Kto nezverejňoval zmluvy? Pán predseda Fico nemá právo sa k tejto téme vyjadrovať," odkázala lídrovi Smeru-SD.
Premiérka nechcela špekulovať o otázke, či by Chrena a Švejnu odvolala, ak by to bolo len na nej. "Takéto keby neexistuje. Mám zodpovednosť za koalíciu a politickú zodpovednosť za nominantov nesú politické strany. Nemám kompetenciu rozhodovať o štátnom tajomníkovi," zdôraznila. Keby sa to však udialo v jej strane, podľa vlastných slov by vyzvala dotyčného ministra, aby konal. Zdôraznila, že na prvom mieste sú pre ňu morálka a čistý štít tejto vlády.
Šéfka kabinetu trvá na tom, že jej vláda sa naďalej môže označovať ako transparentná. "Zverejnili sme zmluvy aj z čias, keď mnohí jej členovia boli v minulosti pri moci a rozhodovali. Dávame k dispozícii celú politickú dráhu jednotlivých jej členov, takéto rozhodnutie zatiaľ neurobil žiaden kabinet," podčiarkla.
Líder KDH Ján Figeľ upozornil, že transparentnosť je pre súčasnú vládnu koalíciu alfou a omegou. "Najmä v prvých sto dňoch potrebujeme vnútornú vzájomnú dôveru posilňovať. Tí, ktorí majú konať, sú dotknuté osoby a strany," odkázal.
Na margo Sulíkovej neprítomnosti na Koaličnej rade Radičová podotkla, že o svoje ceste do Českej republiky informoval ešte pred týždňom. "Je na jeho rozhodnutí, či sa takto dôležitej Koaličnej rady osobne zúčastní alebo nie. Pre mňa tá dôležitosť bola najmä z dôvodu prejednávania štátneho rozpočtu," dodala.
Konflikt záujmov v kauze hayekovci vidí premiérka v zmluve uzatvorenej medzi firmou Hayek Consulting a ministerstvom hospodárstva na 8100 eur v čase, keď spolumajitelia spoločnosti Chren a Švejna už pôsobili ako štátni tajomníci a na čele rezortu hospodárstva stál Juraj Miškov (SaS). Fico preto žiada odvolanie všetkých troch.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies