Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) otvorila prvý summit o tradičnej medicíne

NETKY.SK • 17 August 2023, 13:58 • 2 min
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) otvorila prvý summit o tradičnej medicíne

NAÍ DILLÍ - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok otvorila svoj prvý summit o tradičnej medicíne, ktorý sa koná v rámci stretnutia ministrov zdravotníctva skupiny G20 v indickom meste Gándhínagar. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej sa WHO snaží zhromaždiť dôkazy a dáta, ktoré by umožnili bezpečné používanie liečebných postupov tradičnej medicíny.

slovakia

left justify in out

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vo svojom príhovore pripustil, že tradičná medicína by mohla preklenúť "medzery v prístupe" k zdravotnej starostlivosti. Upozornil však, že je nutné, aby sa používala "vhodne, efektívne a predovšetkým na základe najnovších spoľahlivých vedeckých dôkazov".

"Vedecký pokrok v tradičnej medicíne musí spĺňať rovnako prísne normy ako všetky ostatné oblasti zdravotníckych štúdií," uviedol vo vyhlásení John Reeder, riaditeľ špeciálneho programu WHO pre výskum a odbornú prípravu v oblasti tropických chorôb. WHO v tlačových materiáloch k summitu konštatuje, že tradičná medicína je pre milióny ľudí na celom svete prvou voľbou v prípade ochorenia.

 

Organizácia preto zdôraznila, že diskusie o nej musia spojiť politikov a akademikov s cieľom dosiahnuť "politický záväzok a opatrenia založené na dôkazoch". Na dosiahnutie tohto cieľa bude pravdepodobne potrebná nová metodológia na štúdium týchto "holistickejších a kontextových prístupov", upozornil Reeder.

Laureát Nobelovej ceny a predseda Vedeckej rady WHO Harold Varmus vo svojom príspevku k delegátom konferencie pripomenul, že v situácii, keď sú tradičné lieky bežne používané, je dôležité pochopiť, aké zložky v nich sú a prečo v niektorých prípadoch fungujú. Za rovnako dôležité však označil aj potrebu "pochopiť a identifikovať, ktoré tradičné lieky nefungujú". WHO definuje tradičnú medicínu ako vedomosti, zručnosti a postupy používané na udržanie zdravia a prevenciu, diagnostiku a liečbu fyzických a duševných chorôb. 

obrazok
Delegáti z rôznych krajín sa zúčastňujú na prvom summite o tradičnej medicíne v rámci stretnutia ministrov zdravotníctva krajín G20 vo štvrtok 17. augusta 2023 v indickom Gándhínagare.
Zdroj: TASR / AP / Ajit Solanki
obrazok
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na prvom summite o tradičnej medicíne v rámci stretnutia ministrov zdravotníctva krajín G20 vo štvrtok 17. augusta 2023 v indickom Gándhínagare.
Zdroj: TASR / AP / Ajit Sloanki

Tradičná medicína má po celom svete veľa prívržencov, ale aj veľa odporcov, ktorí jej vyčítajú nedostatok vedeckého kreditu a dôkazov o jej účinnosti. "Prirodzené nie vždy znamená bezpečné a stáročia používania nie sú zárukou účinnosti; preto sa musia použiť vedecké metódy a postupy, aby sa poskytli potrebné rigorózne dôkazy," uviedla aj WHO. Mnoho tradičných spôsobov liečby nemá žiadnu vedeckú hodnotu a ochrancovia prírody tvrdia, že toto odvetvie dokonca vedie k nekontrolovateľnému obchodu s ohrozenými zvieratami vrátane tigrov, nosorožcov a šupinavcov, doplnila AFP.

 

Zo 194 členských krajín WHO 170 uviedlo, že od roku 2018 používa tradičnú alebo doplnkovú liečbu. Iba 124 z nich má však zákony alebo nariadenia na reguláciu používania bylín a polovica z nich má v tejto oblasti národnú zdravotnú politiku. Summit, ktorý sa má stať pravidelným podujatím, nasleduje po minuloročnom otvorení Centra tradičnej medicíny WHO, ktoré vzniklo v meste Džámnagar v indickom štáte Gudžarát, kde sa nachádza aj Gándhínagar.

ilustračná foto
ilustračná foto
Zdroj: Victory Travel


twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AFP Foto: TASR
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies