Štvrtý mobilný operátor môže fungovať v spolupráci s poštou

NETKY.SK • 2 Marec 2015, 11:35 • 2 min
Štvrtý mobilný operátor môže fungovať v spolupráci s poštou

BRATISLAVA - Štvrtý veľký mobilný operátor by mohol fungovať na základe spolupráce štátnej Slovenskej pošty a spoločnosti Swan Mobile.

slovakia

left justify in out

Pošta už má pre operátora nachystaný biznis plán aj návrh prvých produktov a ich cien. Informovalo o tom dnešné vydanie denníka Sme.

 

"Z 90 % by mala byť ponuka zameraná na predplatené služby, len asi desatinu by mali tvoriť služby na faktúru," opísal pre denník generálny riaditeľ pošty Tomáš Drucker.

 

Swan Mobile je nováčikom na telekomunikačnom trhu, vlani získal za 6,6 milióna eur frekvencie na mobilnú 4G sieť a teraz ju buduje. Spoločnosť sľubuje, že svoju mobilnú sieť spustí v piatok 13. marca.

 

Ak Swan vlastnú sieť stihne spustiť v termíne, pošta s ním chce uzatvoriť zmluvu o spolupráci. Podľa Druckera je pripravená čakať do apríla. Neskorší termín už neprichádza do úvahy, pretože by chcela svoje mobilné služby spustiť najneskôr v septembri. "Podľa memoranda, ktoré sme podpísali vlani, máme nárok na 20-% podiel a rozhodujúci vplyv na smerovanie spoločnosti," vysvetľuje Drucker.

 

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií má najneskôr do 25. marca povedať, či Swan pokrýva vlastnou mobilnou sieťou pätinu slovenskej populácie. Toto stanovisko je pre operátora kľúčové, pretože potom môže od konkurentov požadovať, aby mu prenajímali svoje siete za férovú cenu v rámci tzv. národného roamingu.

 

Ak spolupráca so Swanom nevyjde, pošta chce osloviť ostatných troch operátorov, akú jej dajú ponuku. V takom prípade by najskôr vytvorila virtuálneho operátora, teda pošta bude mať vlastné SIM karty, vlastné produkty aj cenotvorbu, no jej zákazníci budú fungovať v sieti iného operátora.

 

To je aj dôvod, prečo chce pošta skúsiť najskôr spoluprácu so Swanom, hoci je na trhu nováčikom. "V prípade Swanu môžeme riešiť vlastného operátora, pretože Swan nemá silnú predajnú sieť a tiež im chýba silná značka, to všetko im vieme dať, kým oni majú byť silný technologický partner," priblížil šéf Slovenskej pošty.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies