Služobné zákroky policajtov sa budú nahrávať opäť na kameru

NETKY.SK • 17 Júl 2021, 08:50 • 2 min
Služobné zákroky policajtov sa budú nahrávať opäť na kameru

BRATISLAVA - Prezident policajného zboru Peter Kovařík od 7. júla opätovne zaviedol povinnosť vyhotovovať kamerové záznamy zo služobných zásahov policajtov pod jednotným velením.

slovakia

left justify in out

Na sociálnej sieti o tom informuje verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová s tým, že znovuzavedenie tejto povinnosti vyplýva z jej iniciatívy.

 

 

Dôvodom bol podnet od muža, ktorý tvrdil, že ho počas zatýkania bezdôvodne napadli príslušníci Policajného zboru SR.

"O jeho zraneniach existovali aj lekárske záznamy. Verzie polície a podávateľa o tom, ako k zraneniam došlo, sa však nezhodovali," uviedla Patakyová.

 

Pri preskúmavaní podnetu podľa nej Kancelária verejného ochrancu práv zistila, že pôvodný rozkaz prezidenta Policajného zboru SR o povinnosti vyhotovovať kamerové záznamy zo zásahov pod jednotným velením už stratil platnosť, a preto ani z tohto prípadu nebol kamerový záznam vyhotovený.

 

img


Ombudsmanka v tejto súvislosti pripomína, že v minulosti bol už rozkaz zaznamenávať zásahy policajtov vydaný, konkrétne po policajnej razii v Moldave nad Bodvou. Túto kauzu preskúmala ešte predchádzajúca ombudsmanka Jana Dubovcová a navrhla zabezpečovať zo zásahov kamerové záznamy.

 

"Rozkaz bol vtedy vydaný na základe jej odporúčania," zdôraznila Patakyová.

 

 

Dodala, že kamerové záznamy môžu mať obojstranne pozitívny účinok, ktorý spočíva na jednej strane v ochrane zatýkaných osôb pred nadmerným použitím sily zo strany polície, ale aj v ochrane zasahujúcich príslušníkov pred nedôvodnými, či dokonca nepravdivými obvineniami z nadmerného použitia sily.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies