Spojené štáty vyzývajú Severnú Kóreu k opätovným rokovaniam

NETKY.SK • 16 December 2019, 06:50 • 2 min
Spojené štáty vyzývajú Severnú Kóreu k opätovným rokovaniam

SOUL - V dnešných hodinách sa osobitný vyslanec USA pre Severnú Kóreu Stephen Biegun vyjadril, že Spojené štáty sa nebudú riadiť termínom KĽDR, ktorý hovorí o ústupkoch v pozastavených rozhovoroch v rámci jadrového programu.

slovakia

left justify in out

USA vyzvali navyše vyzvali, aby sa obe krajiny vrátili za rokovací sôl. "V tomto bode sa vyjadrím absolútne jasne: Spojené štáty nemajú lehotu," uviedol Biegun pred novinármi v Soule, kam pricestoval na rozhovory s juhokórejskými predstaviteľmi.

 

img

 

Priame vyjadrenie USA

"Sme si plne vedomí silného potenciálu, aký má Severná Kórea na vykonanie významnej provokácie v nadchádzajúcich dňoch," konštatoval s tým, že takáto akcia Pchjongjangu by nijako neprispela k dosiahnutiu trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

 

"Nechajte ma hovoriť priamo s našimi náprotivkami v Severnej Kórei: Je čas, aby sme si robili svoju prácu. Dokončime to. My sme tu a vy viete, ako sa s nami spojiť," dodal.

 

img

 

Provokácia zo strany KĽDR? 

Vysokopostavení severokórejskí predstavitelia v uplynulých dňoch vyhlásili, že denuklearizácia už nie je predmetom rokovaní, pričom pohrozili odvolaním dobrovoľného moratória na jadrové skúšky a testy rakiet dlhého doletu. Severná Kórea v posledných mesiacoch tiež vykonala rad skúšok striel krátkeho doletu a ďalších zbraní.

 

img

 

Možné vypustenie ICBM

Obavy z veľkej "provokácie" zo strany Severnej Kórey (KĽDR) vzrástli po tom, ako krajina počas víkendu oznámila, že úspešne realizovala nekonkretizovaný "kľúčový test", ktorý posilní jeho jadrové odstrašovanie. Odborníci sa domnievajú, že KĽDR by mohla vypustiť raketu nesúcu satelit alebo odpáliť medzikontinentálnu balistickú strelu (ICBM), ak USA nesplnia jej koncoročné ultimátum.

 

img

 

Skúška ICBM by pravdepodobne viedla k úplnému stroskotaniu doterajšieho diplomatického úsilia, keďže americký prezident Donald Trump vníma severokórejské moratórium na testy zbraní ako svoj kľúčový úspech v oblasti zahraničnej politiky.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies