Študenti budú mať drahšie ubytovanie. Internáty zvyšujú ceny

NETKY.SK • 19 Jún 2022, 08:52 • 2 min
Študenti budú mať drahšie ubytovanie. Internáty zvyšujú ceny

BRATISLAVA - Niektoré univerzity už reagovali na rast cien energií a ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov tak, že zvýšili poplatky za ubytovanie. Ceny dvíhali rádovo o niekoľko percent. Viaceré univerzity k tomuto kroku pristúpia od nového akademického roka, teda od septembra.

slovakia

left justify in out

Univerzita Komenského pripravuje úpravy cien ubytovania na internátoch.

 

„Dôvodom sú výpadky príjmov z podnikateľskej činnosti v čase pandémie, zvyšovanie cien energií, ale aj znižovanie štátneho rozpočtu pre univerzity. Aktuálne prebiehajú interné rokovania a prepočty cien,“ povedala pre TASR hovorkyňa najväčšej univerzity Lenka Miller. O finálnej podobe návrhu bude v júni rokovať Akademický senát UK. Nové ceny by mali platiť od 1. septembra.

 

img

 

Aj Slovenská technická univerzita v Bratislave je vzhľadom na aktuálnu situáciu nútená pristúpiť od 1. septembra k zvýšeniu ceny za ubytovanie na internátoch.

 

„Pôjde o nárast o 14 eur na mesiac, v priemere z aktuálnych 82 na 96 eur," uviedol pre TASR hovorca univerzity Juraj Rybanský.

 

Prečítajte si tiež: Minister Sulík prezradil, o koľko vzrastú ceny plynu pre domácnosti

 

Prešovská univerzita tiež zvyšuje ceny za ubytovanie v študentských domovoch.

 

„V priemere dôjde k zvýšeniu o 10 eur, predtým stálo jedno lôžko v dvojposteľovej izbe 65 eur, teraz to bude 75 eur,“ spresnila pre TASR hovorkyňa univerzity Anna Polačková. Od nového akademického roka dôjde k zmene výšky ceny za ubytovanie aj v študentskom domove, ktorý patrí Trnavskej univerzite v Trnave, a to z pôvodných 85 na 90 eur.

 

img

 

„Zvyšovanie cien za ubytovanie vysokoškolských študentov predpokladáme od 1. januára 2023, keďže dochádza k rastu cien energií, ako aj ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov,“ uviedol pre TASR prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.

 

Študentské domovy Ekonomickej univerzity v Bratislave boli od marca 2020 takmer dva roky kapacitne vyťažené len minimálnym počtom študentov, prevažne zahraničných. Miroslav Horňák z centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity v Bratislave pre TASR poznamenal, že výpadok príjmov za toto obdobie z poplatkov za ubytovanie sú zhruba dva milióny eur. Univerzita vzhľadom na zvýšené ceny energií či stavebného materiálu pristúpila k zvýšeniu poplatkov za ubytovanie v študentských domovoch od 1. marca.

 

„Ďalšie zvyšovanie Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2022 neplánuje,“ dodal Horňák.

 

img

 

Aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici zvýšila ceny ubytovania pre študentov.

 

„Priemerný mesačný nárast ceny za ubytovanie predstavuje 10 eur na osobu, čo v percentuálnom vyjadrení zodpovedá navýšeniu o 12 až 19 percent,“ uviedlo pre TASR vedenie univerzity. O 10 až 15 percent zvýšia ceny ubytovania aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. S nárastom cien za ubytovanie musia počítať i študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, a to v priemere o 8 až 15 percent.

 

Možno vás zaujme: Český minister školstva unikol smrti!

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies