Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej havárii

NETKY.SK • 22 Jún 2020, 14:53 • 2 min
Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej havárii

KIEV - Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a Ukrajinský inštitút národnej pamäte (UINP) odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici.

slovakia

left justify in out

Publikovaných viac ako 200 dokumentov

Dokumenty sú uverejnené v druhej knihe zbierky "Černobyľský spis KGB. Od konštrukcie po nehodu". Celkovo kniha obsahuje 229 dokumentov, z ktorých väčšina bola publikovaná po prvýkrát. Sú to dokumenty od začiatku sedemdesiatych rokov do novembra 1986.

 

img

 

"Medzi dokumentmi obsiahnutými v novej knihe sú správy o nehodách v roku 1986, záznam telefónnych rozhovorov v jadrovej elektrárni v Černobyle v noci z 26. apríla, kópia prvej správy o nehode, informácie o začiatku vyšetrovania a výstavba„ sarkofágu", - uviedol riaditeľ archívu SBU a jeden z autorov knihy Andrei Kogut.

 

Materiály umožňujú lepšie pochopiť tragédiu: predpoklady katastrofy, správy a materiály, ktoré poukazujú "malé" nehody, ktoré sa vyskytli v Černobyle predtým a boli skryté, uvádzajú autori knihy.

 

V Černobyle sa vyskytlo niekoľko nehôd

Už skôr SBU uverejňovala tajné dokumenty o jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré informovali o nízkej kvalite stavebných a inštalačných prác, o porušení technologickej disciplíny a bezpečnostných pravidiel.

 

img

 

Podľa odtajnených materiálov bolo v rokoch 1971 až 1981 na jadrovej elektrárne zaznamenaných 29 núdzových zastavení vrátane niekoľkých menších nehôd. Osem z nich bolo zavinením personálu.

 

Eliminácia havárii

SBU vydala aj dokumenty o eliminácie následkov havárii v roku 1986. Mnohé dokumenty naznačujú nedostatok potrebného pracovného oblečenia, vybavenia a zariadenia pre pohotovostnú prácu.

 

Archívne dokumenty tiež ukazujú, že radiačná situácia po nehode nebola dostatočne preštudovaná.

 

imgtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ann M
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies