Štát vlani odhalil najmenej nelegálne pracujúcich za posledné roky, môže za to pandémia

NETKY.SK • 13 Apríl 2021, 08:12 • 2 min
Štát vlani odhalil najmenej nelegálne pracujúcich za posledné roky, môže za to pandémia

SLOVENSKO - Vlani bolo odhalených menej nelegálnych pracovníkov. Pandémia totiž spôsobila obmedzenie podnikateľskej aktivity v zasiahnutých sektoroch, a tým ovplyvnila aj činnosť kontrolných orgánov.

slovakia

left justify in out

Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 641 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 567 zamestnávateľov. COVID-19 vlani spôsobil obmedzenie podnikateľskej aktivity v zasiahnutých sektoroch, a tým ovplyvnila aj činnosť kontrolných orgánov. Počet odhalených nelegálne zamestnaných osôb bol v porovnaní s predošlými štyrmi rokmi najnižší. Oproti roku 2019 odhalili kontrolné orgány o 150 nelegálne pracujúcich menej.

 

img

Kontrolné orgány vykonali počas minulého roka 13 182 kontrol zameraných na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, skontrolovali 11 931 zamestnávateľov a 28 482 fyzických osôb vykonávajúcich prácu na pracoviskách kontrolovaných zamestnávateľov.

 

img

Najviac zistených nelegálne zamestnávaných ľudí vlani pracovalo v stavebníctve. Išlo o 474 osôb, čo je takmer 30 percent z celkového počtu nelegálne zamestnaných. V priemyselnej výrobe odhalili inšpektori 281 "načierno" pracujúcich, čo tvorí 17-percentný podiel na celkovom počte nelegálne zamestnaných. Zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušujú zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 1 do 9, tzv. mikropodniky. Počet odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania je najvyšší u spoločností s ručením obmedzeným. Najpočetnejšie nelegálne zamestnávanie sa vyskytovalo v Nitrianskom, Trenčianskom a Košickom kraji.

 

img

Počet aj suma uložených pokút za nelegálne zamestnávanie oproti roku 2019 klesli. V minulom roku inšpektori práce a úrady práce právoplatne uložili 737 pokút v celkovej sume 3,37 milióna eur. V roku 2019 to bolo 817 pokút v celkovej čiastke 3,65 milióna eur.

 

Mohlo by vás zaujímať: Slovensko eviduje výrazné zvýšenie príslušníkov ruskej armády na ukrajinskej hranicitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies