Štát spustil nový nástroj na podporu dlhodobo nezamestnaných a ZŤP

NETKY.SK • 18 Jún 2024, 19:08 • 2 min
Štát spustil nový nástroj na podporu dlhodobo nezamestnaných a ZŤP

BRATISLAVA - Na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny je oddnes možné podávať žiadosť o príspevok, ktorého cieľom je podporiť vybrané skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie pri získavaní odborných zručností a praktických pracovných skúseností. Príspevok sa poskytuje v rámci jednej z podaktivít národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť zameranej na podporu práce na skúšku.

slovakia

left justify in out

Nový príspevok je určený nezamestnaným, ktorí sú na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny evidovaní najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov ako uchádzači o zamestnanie, a uchádzačom o zamestnanie so zdravotným postihnutím. Hlavnou podmienkou je, aby vykonávali prácu na skúšku u zamestnávateľa. O príspevok žiadajú zamestnávatelia na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. V predloženej žiadosti uvádzajú mená uchádzačov o zamestnanie, ktorých si vybrali do práce na skúšku. V prípade, ak zamestnávateľ nemá vybraných konkrétnych pracovníkov, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny mu ponúkne uchádzačov z evidencie.

Po uzavretí dohody a splnení všetkých podmienok je zamestnávateľovi po dobu troch mesiacov vyplácaný príspevok vo výške 15% z celkovej ceny práce, pre rok 2024 maximálne 282,54 eura mesačne, a uchádzačovi o zamestnanie príspevok vo výške životného minima, tiež po dobu troch mesiacov. V priebehu práce na skúšku zostávajú pracujúci naďalej evidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ako uchádzači o zamestnanie.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš povedal, že tento nástroj dopĺňa ponuku podporných opatrení, akými sú projekt Právo na prvé zamestnanie či Prax pre mladých: „Komplexne a systematicky rozvíjame nástroje na priame motivovanie zamestnávateľov, aby vytvárali pracovné príležitosti pre ľudí bez práce, a na podporu nezamestnaných pri ich snahe umiestniť sa na trhu práce. V posledných mesiacoch sme spustili v tejto oblasti už niekoľko projektov. Uvedomujeme si, že každý človek bez práce je jedinečný, prechádza svojou etapou života, má rôzne potreby a čelí rôznym výzvam. Preto každý nástroj vylaďujeme tak, aby bol čo najefektívnejší a najadresnejší, a pritom citlivo reagoval na jedinečné potreby ľudí ale aj zamestnávateľov. Príkladom je podpora práce na skúšku, ktorú dnes spúšťame. Je tu pre podporu ľudí, ktorí sú už dlhšie mimo pracovného trhu a pre ľudí so zdravotným postihnutím,“ povedal minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

V apríli evidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 68 511 uchádzačov o zamestnanie, ktorí boli v evidencii viac ako 12 mesiacov5 102 uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím.

„Aktuálne sme pripravení podporiť príspevkom na prácu na skúšku šesťtisíc dlhodobo nezamestnaných a uchádzačov so zdravotným postihnutím. Otvárame im príležitosť nájsť si svoje miesto na trhu práce a vďaka tomu podstatne zlepšiť kvalitu svojho života. Teší ma, že sa nám v rezorte aj vďaka nasadeniu ústredia a úradov práce, sociálnych vecí a rodiny darí napredovať pri rozvíjaní a zlepšovaní takýchto podporných nástrojov a sprístupňovať účinnú pomoc pre čoraz viac ľudí, ktorým môže táto podpora aj reálne pomôcť,“ uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.

Viac informácií sa záujemcovia dozvedia na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na webovom sídle Ústredia práce,sociálnych vecí a rodiny.

Projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť sa realizuje vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko (https://eurofondy.gov.sk/)twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ÚPSVaR, Foto: Shutterstock (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies