Situácia týkajúca sa všeobecných lekárov je alarmujúca, varuje ÚDZS

NETKY.SK • 9 Júl 2024, 12:17 • 2 min
Situácia týkajúca sa všeobecných lekárov je alarmujúca, varuje ÚDZS

BRATISLAVA - K začiatku minulého roka chýbalo podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ÚDZS spolu 713 všeobecných lekárov.

slovakia

left justify in out

Situácia so zabezpečením všeobecnej ambulantnej starostlivosti je alarmujúca. Pracujúci lekári majú vysoký vek. Ku koncu vlaňajška stúpol počet pacientov bez zmluvného lekára. Vyplýva to z monitoringu všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Upozornil na to ÚDZS v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za vlaňajšok.

"Lekári, ktorí ešte pracujú, majú vysoký vek. Mnohí sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu, tento stav je evidentný najmä v odľahlých regiónoch. Pacienti tak ostávajú bez všeobecného lekára a sú preto nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov," poznamenal úrad v správe.

K začiatku minulého roka chýbalo podľa ÚDZS spolu 713 všeobecných lekárov. "Aktuálny stav je alarmujúci o to viac, že 41 percent všeobecných lekárov pre dospelých a 47 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast je v dôchodkovom veku," skonštatoval.

V prípade, že sa neprijmú opatrenia na zlepšenie, hrozí podľa neho zhoršenie dostupnosti vo všeobecnej ambulantnej sfére.

Úrad zároveň upozornil na to, že ku koncu minulého roka bolo bez zmluvného všeobecného lekára približne 281 000 poistencov. "Počet poistencov bez zmluvného lekára medziročne narástol o viac ako 15 000," dodal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Foto: janabendova.blog
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies