Spojené štáty a ich spojenci uvažujú o vylúčení Ruska zo skupiny G20

NETKY.SK • 23 Marec 2022, 10:28 • 2 min
Spojené štáty a ich spojenci uvažujú o vylúčení Ruska zo skupiny G20

WASHINGTON – Spojené štáty a ich západní spojenci posudzujú, či by malo Rusko aj naďalej ostať súčasťou skupiny G20 v súvislosti s vojenskou inváziou na Ukrajine. Informovala o tom v noci na stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, ktorý je súčasťou tejto diskusie.

slovakia

left justify in out

„Prebieha diskusia o tom, či je vhodné, aby bolo Rusko súčasťou G20. Ak Rusko ostatne jej členom, tak organizácia bude menej užitočná,“ uviedol zdroj zo skupiny G7 pre Reuters. Tento zdroj upozorňuje, že snahu vylúčiť Rusko z G20 budú zrejme vetovať niektorí z iných členov tejto skupiny. S týmto návrhom môžu podľa neho nesúhlasiť napríklad Brazília, Čína či Juhoafrická republika. Reuters naznačuje, že krajiny skupiny G7 sa preto môžu rozhodnúť, že sa tento rok na summite G20 nezúčastnia.

 

Podľa ruskej veľvyslankyne v Indonézii Ľudmily Vorobiovovej sa však tento rok na summite G20 v Indonézii plánuje zúčastniť ruský prezident Vladimir Putin. Diplomatka to uviedla v reakcii na výzvy niektorých krajín na vylúčenie Ruska z G20. Poľsko v utorok totiž uviedlo, že navrhlo americkému ministerstvu obchodu, že v skupine G20 nahradí Rusko, pričom dostalo „pozitívnu odpoveď“.

 

 

Hovorca amerického ministerstva obchodu potvrdil, že minulý týždeň sa konalo stretnutie americkej ministerky obchodu Giny Raimondovej a poľského ministra hospodárskeho rozvoja a technológií Piotra Nowaka. „(Raimondová) si s radosťou vypočula názory Poľska na viacero tém vrátane fungovania G20. Nevyjadrila však pozíciu vlády Spojených štátov na poľskú požiadavku týkajúcu sa G20,“ uviedol hovorca amerického rezortu.

 

 

Podľa agentúry AFP bude o členstve Ruska v skupine G20 diskutovať s americkými spojencami i prezident USA Joe Biden, ktorý tento týždeň navštívi Európu, kde sa zúčastní na summitoch NATO, Európskej únie i skupiny G7. Podľa poradcu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov Jakea Sullivana sa USA totiž domnievajú, že pre Rusko už viac niet miesta v medzinárodných inštitúciách a medzinárodnom spoločenstve. Indonézske ministerstvo zahraničných vecí sa odmietlo vyjadriť k výzvam na vylúčenie Ruska, dodáva Reuters.

 

Možno vás zaujme: AKTUALIZÁCIA: V Mariupole je uviaznutých takmer 100 000 osôbtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies