Do zdravotníctva potrebujú kompetentní "naliať" viac peňazí

NETKY.SK • 16 August 2023, 08:46 • 2 min
Do zdravotníctva potrebujú kompetentní "naliať" viac peňazí

Bratislava-Bez zvýšeného rozpočtu budú zdravotníci vraj iba kúriť a svietiť

slovakia

left justify in out

Zdravotníctvo je dlhodobo najpretriasanejším odvetvím medzi obyvateľmi Slovenska aj politickej sféry. Táto oblasť je podľa kompetentných poddimenzovaná vo všetkých smeroch. Nízke platy, nespokojnosť pacientov, dlhé čakacie doby u špecialistov aj zastaralé vybavenie zdravotníckych zariadení sú predmetom veľkých diskusií. Aktuálne odborníci riešia budúcnosť zdravotníckeho sektoru. Zdravotníci potrebujú viac financií.

 

 

Do zdravotníctva musí ísť na budúci rok viac financií, plánované 500-miliónové navýšenie rozpočtu stačiť nebude. Zhodujú sa na tom zástupcovia nemocníc i ambulancií. Apelujú na ministerstvo financií, aby zdroje navýšilo minimálne o miliardu eur. "Žiadame ministerstvo financií, aby bol rozpočet navýšený o miliardu a viac. Bez toho bude rozpočet iba o tom, že budeme kúriť a svietiť, ale nedosiahneme žiadny rozvoj ani zlepšenie zdravotnej starostlivosti," uviedol šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko dodal, že bez navýšenia zdrojov nebudú ani prostriedky na optimalizáciu siete nemocníc. Viac financií pre sektor požadujú aj samosprávne kraje.

"Chceli sme podporiť MZ v snahe pri vyjednávaní s MF, aby objem finančných zdrojov, ktorý pôjde do zdravotníctva, nezostal na úrovni, ktorú jej dnes garantuje zákon," uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič po rokovaní odvetvovej tripartity na pôde rezortu zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič ozrejmil, že aktuálny štátny rozpočet počíta s platbou za poistenca štátu na úrovni 4,5 percenta. "V týchto intenciách budeme definovať jednotlivé požiadavky na časti zdravotníckeho sektoru," uviedol. Rezort zároveň podľa jeho slov vníma, že financií bude potrebných viac. "V diskusiách, ktoré budeme viesť k rozpočtu na rok 2024, urobíme určitý zoznam opatrení, ktoré sú nutné," uviedol minister Palkovič. Poukázal napríklad na reformu nemocníc či primárnej sféry.

"Tieto všetky veci potrebujeme napočítať tak, aby sme došli k záverečnej sume," dodal minister. Okrem financovania sektora sa na tripartite venovali aj otázke optimalizácie siete nemocníc. Predmetom agendy boli podľa Palkoviča vecné požiadavky a praktické problémy, ktoré treba "doprecizovať". "Budeme na ne hľadať odpovede, aby sme zabezpečili kontinuitu tohto projektu," ubezpečil minister. Dodal, že všetci zúčastnení sa zhodli, že reforma nemocníc je nevyhnutná a treba v nej pokračovať.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies