Španielsko: Nepovolíme pri svojich brehoch zakotviť lodiam nesúcim zbrane pre Izrael

NETKY.SK • 17 Máj 2024, 15:30 • 2 min
Španielsko: Nepovolíme pri svojich brehoch zakotviť lodiam nesúcim zbrane pre Izrael

MADRID - Španielska vláda nepovolí zakotviť pri španielskych brehoch žiadnemu plavidlu, ktoré nesie zbrane pre Izrael. Uviedol to španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares. Správu priniesli Reuters a RTVE.

slovakia

left justify in out

To posledné, čo Blízky východ potrebuje, sú podľa Albaresa ďalšie zbrane. Španielsko podľa jeho slov vyvinie všetko úsilie na dosiahnutie mieru a uzná Palestínu ako samostatný štát.
 
Nákladná loď Borkum, ktorá nesie náklad zbraní pre Českú republiku, zrušila svoju plánovanú zastávku v Španielsku, napísala v piatok RTVE.
 
Táto loď mala povolenie zakotviť v prístave Cartagena na juhu Španielska, pretože jej náklad nie je určený pre Izrael. Nemecký majiteľ však oznámil, že smeruje do Slovinska, kde plánuje náklad určený pre ČR vyložiť.
 
Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová vyjadrila presvedčenie, že loď nesmeruje do Izraela, ale do inej členskej krajiny Európskej únie. Ministerstvo obrany podľa nej preverilo, že loď spĺňa všetky právne podmienky.
 
"Postoj Španielska je jasný postoj. Žiadame ukončenie bojov, pretože to, čo sa deje v Gaze, je úplne neprijateľné," uviedla Roblesová.
 
Španielska ľavicová strana Sumar však žiadala zadržanie lode v prístave na základe podozrení, že nesie zbrane pre Izrael. Strana sa podľa svojich vyjadrení nechce podieľať na genocíde. Ľavicová strana Podemos žiadala preverenie nákladu plavidla.
 
Španielsko vo štvrtok nedovolilo zakotviť lodi Marianne Danica plaviacej sa pod vlajkou Dánska, pretože preváža zariadenia pre rakety určené pre Izrael, dodáva RTVE.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, RTVE, Ilustračné foto: freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies