NATO a Ukrajina podpísali dohodu o prehĺbení kybernetickej spolupráce

NETKY.SK • 17 Január 2022, 18:11 • 2 min
NATO a Ukrajina podpísali dohodu o prehĺbení kybernetickej spolupráce

BRUSEL – Severoatlantická aliancia (NATO) v pondelok podpísala dohodu o posilnení svojej podpory pre Ukrajinu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Stalo sa tak len deň po tom, ako Kyjev v nedeľu uviedol, že má dôkazy o tom, že za minulotýždňovým atakom, ktorý vyradil z prevádzky vládne webové stránky, stála Moskva. Kremeľ to kategoricky poprel. Informovala o tom agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Dohoda okrem iného umožní Ukrajine prístup k platforme NATO s informáciami o škodlivých softvéroch. „S Ukrajinou úspešne spolupracujeme už niekoľko rokov. Poskytujeme jej kľúčové spôsobilosti a vymieňame si znalosti. V rámci tejto dohody prehĺbime našu spoluprácu s Ukrajinou, aby sme ju podporili pri modernizácii informačných technológií a komunikačných služieb,“ uviedol v pondelok šéf Komunikačnej a informačnej agentúry NATO (NCI) Ludwig Decamps.

 

img

 

Ukrajina zaznamenala v noci na piatok rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webstránok, že ich údaje unikli a že sa majú „báť a očakávať to najhoršie“. Americký softvérový gigant Microsoft v nedeľu varoval, že kybernetický útok z minulého týždňa by sa mohol ukázať ako „deštruktívny“ a ovplyvniť viac organizácií, ako sa pôvodne predpokladalo. Microsoft uviedol, že pokračuje v analýze malvéru, a varoval, že škodlivý kód môže spôsobiť nefunkčnosť celej vládnej digitálnej infraštruktúry.

 

img

 

Možno vás zaujme: V roku 2021 narástol denný počet škodlivých súborovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies