Španielske futbalistky štrajkujú, chcú vyššie platy a rezignáciu Rubialesa

NETKY.SK • 8 September 2023, 12:30 • 2 min
Španielske futbalistky štrajkujú, chcú vyššie platy a rezignáciu Rubialesa

MADRID - Futbalistky z najvyššej španielskej súťaže vyhlásili na začiatku sezóny štrajk. Podľa agentúry DPA žiadajú vyššie platy a rezignáciu prezidenta Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luisa Rubialesa, ktorý po triumfe v augustovom finále MS pobozkal na pery reprezentantku Jenni Hermosovú. Hráčky oznámili, že nebudú reprezentovať svoju krajinu, pokiaľ bude stáť Rubiales na čele zväzu.

slovakia

left justify in out

Po zlyhaní rokovaní o navýšení miezd sa futbalistky zo španielskej Ligy F (Primera Division) rozhodli, že nebudú hrať ani za svoje kluby. Súťaž sa mala začať v piatok. Podľa hráčskej únie AFE sa štrajk dotkne zápasov počas najbližších dvoch víkendov. "Považujeme poslednú ponuku Ligy F za neakceptovateľnú," uvádza sa vo vyhlásení AFE.

 

Liga neustúpila zo svojho návrhu, v ktorom garantovala v nadchádzajúcom ročníku minimálny ročný plat vo výške 20.000 eur. Hráčky žiadali aspoň 23.000 v tejto sezóne a 30.000 v nasledujúcej. V tých minulých bolo ligové minimum 16.000 eur. Liga má pre sezónu 2023/2024 garantované tržby vo výške 100 miliónov eur, takže podľa únie by kluby nemali mať problém financovať navýšené platy.

 

Španielske hráčky štrajkovali už vo februári 2020. Vtedy prinútili úniu a kluby, aby podpísali kolektívnu zmluvu, do ktorej prvýkrát zahrnuli aj podmienky týkajúce sa materskej dovolenky.

Španielsky ženský futbal sa ocitol v chaose po víťaznom finále MS, po ktorom Rubiales pobozkal Hermosovú bez jej súhlasu na pery. Funkcionár trval na tom, že bozk bol konsenzuálny, Hermosová to poprela. Povedala tiež, že federácia na ňu a jej rodinu tlačila, aby prejavila prezidentovi podporu bezprostredne po škandále. Španielska vláda, hráčske odbory, hráči a mnohí občania podporili Hermosovú. Rubiales odmietal rezignovať, Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho 27. augusta suspendovala. Následne predniesol prejav na valnom zhromaždení RFEF, v ktorom vyhlásil, že sa stal obeťou honu na čarodejnice prostredníctvom nepravdivých obvinení feministiek. Hermosová ho v stredu obvinila zo sexuálneho napadnutia a podala na neho trestné oznámenie.

 

V reakcii na škandál RFEF prepustila reprezentačného trénera Jorgeho Vildu, ktorý má blízko ku kritizovanému prezidentovi. Vildu odvolalo už nové vedenie federácie, ktoré sa sformovalo po suspendácii Rubialesa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: BBC / Getty Images
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies