Britániu dnes čaká veľký deň: Poslanci budú hlasovať o rozhodujúcej dohode o brexite

NETKY.SK • 15 Január 2019, 07:50 • 2 min
Britániu dnes čaká veľký deň: Poslanci budú hlasovať o rozhodujúcej dohode o brexite

LONDÝN - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú v utorok hlasovať o dohode o odchode Británie z Európskej únie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ak dohodu neschvália, Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody, čo by podľa premiérky Theresy Mayovej mohlo viesť k "paralýze", ktorá by znamenala zotrvanie Británie v Únii.

 

img

 

V pondelok, deň pred kľúčovým hlasovaním v Dolnej snemovni, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk v spoločnom liste adresovanom Mayovej opäť zdôraznili, že Únia dohodu o tzv. brexite, ktorú vyrokovala vlani s britskou vládou, už nebude otvárať. V liste jej tiež poskytli ubezpečenia ohľadom najkontroverznejšieho ustanovenia celej dohody, ktorým je tzv. írska poistka.

 

img

Tusk a Juncker

 

Vo svojom príhovore v stredoanglickom meste Stoke-on-Trent Mayová v pondelok vyjadrila presvedčenie, že dohoda, ktorú jej vláda s EÚ vlani uzavrela, je najlepšou alternatívou pre odchod Británie z EÚ a zaslúži si podporu členov Dolnej snemovne. "Som presvedčená, že poslanci parlamentu majú teraz tie najjednoznačnejšie ubezpečenia, že táto dohoda je najlepšia a zaslúži si ich podporu," povedala britská premiérka v meste Stoke, ktorého obyvatelia hlasovali v referende v júni 2016 za odchod Británie z EÚ. Mayová tiež poslancov pred utorňajším hlasovaním varovala, že pravdepodobnejšie, ako brexit bez dohody je, že sa odchod Británie z EÚ vôbec neuskutoční.

 

Najväčším problémom dohody o brexite zostáva podľa britských médií tzv. írska poistka, ktorá by začala platiť po takzvanom prechodnom období po brexite. To sa začne 30. marca tohto roku a skončiť by sa malo 31. decembra 2020. Juncker a Tusk v liste premiérku Mayovú ubezpečili, že v prípade nutnosti sú ochotní pristúpiť na jeho predĺženie.

 

V dohode o brexite figuruje poistka ako záložné riešenie v prípade, že sa Británii a ostatným 27 krajinám EÚ nepodarí vyrokovať iné zabezpečenie voľnej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie.

 

Aplikácia poistky by znamenala, že Británia zostane súčasťou jednotného colného priestoru s Úniou, s čím nesúhlasí viacero konzervatívnych poslancov, a takéto riešenie je absolútne neprijateľné pre severoírsku Demokratickú unionistickú stranu (DUP), ktorej poslanci Mayovej konzervatívcov v parlamente podporujú. Záruky ohľadom poistky zo strany EÚ Mayová poslancom sľúbila, keď odložila hlasovanie o dohode o brexite pôvodne naplánované na 11. decembra. Premiérka vtedy usúdila, že v danej podobe poslanci dohodu s najväčšou pravdepodobnosťou neschvália.

 

Svoje úsilie vystupňovali minulý týždeň aj odporcovia brexitu v britskom parlamente, ktorí sa chcú za každú cenu vyhnúť perspektíve, že Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody. Mayová dlhodobo argumentuje tým, že jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tvrdému brexitu, je podporiť verziu, ktorú s Bruselom dohodla jej vláda. "Ak je odchod bez dohody taký zlý, za aký ho pokladáte, bolo by vrcholom nezodpovednosti urobiť čokoľvek iné, ako podporiť moju dohodu," oslovila britská premiérka odporcov brexitu. V súvislosti so silnejúcimi hlasmi volajúcimi po odklade brexitu alebo novom referende o brexite však Mayová povedala: "Podľa môjho názoru je v tejto chvíli pravdepodobnejším výsledkom paralýza parlamentu a riziko, že k nijakému brexitu nedôjde."

 

img

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies