Británia nerešpektuje dohodu o Brexite, EÚ začína s právnymi krokmi

NETKY.SK • 15 Marec 2021, 16:13 • 2 min
Británia nerešpektuje dohodu o Brexite, EÚ začína s právnymi krokmi

BRUSEL - Európska únia podniká právne kroky voči Veľkej Británii pre nerešpektovanie podmienok dohody o jej vystúpení zo spoločenstva a porušenie medzinárodného práva. kameňom úrazu sú obchodné pravidlá.

slovakia

left justify in out

Opäť Severné Írsko 

Londýn sa rozhodol jednostranne predĺžiť ochrannú lehotu pri kontrolách tovaru prepravovaného medzi Britániou a Severným Írskom aj na obdobie od 1. apríla, čo podľa EÚ predstavuje porušenie tzv. severoírskeho protokolu.

 

img


Účelom tohto dokumentu bolo zabezpečiť po brexite otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom. Ochranná lehota na kontroly poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov vstupujúcich do Severného Írska mala vypršať na konci tohto mesiaca, no britská vláda sa ju rozhodla predĺžiť do októbra.

 

Zmena po brexite 

Najväčším problémom pritom je fakt, že Severné Írsko patrí do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, pričom Írsko už nie. Po odchode tejto monarchie z EÚ je preto hranica medzi týmito dvomi krajinami aj hranicou Schengenu.  

 

Spočiatku ako forma pomoci 
Británia ešte začiatkom marca argumentovala, že opatrenia sú iba dočasné technické kroky, ktoré vo veľkej miere pokračujú v už prijatých opatreniach, aby poskytli viac času podnikom, ako sú supermarkety, či doručovateľským službám.

 

img


vlani v septembri pritom Briti rozladili EÚ plánovanou a napokon nezrealizovanou legislatívou, ktorá by vláde premiéra Borisa Johnsona poskytla právomoc obísť časť britskej dohody o vystúpení z EÚ týkajúcej sa Severného Írska.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies