Slovenský export sa po dvoch mesiacoch opäť dostal do medziročného plusu. Pomohol mu najmä vývoz áut

NETKY.SK • 7 Jún 2024, 09:33 • 2 min
Slovenský export sa po dvoch mesiacoch opäť dostal do medziročného plusu. Pomohol mu najmä vývoz áut

BRATISLAVA - Prvýkrát v tomto roku zaznamenal medziročný nárast aj import. Obchodná bilancia Slovenska v apríli 2024 skončila štvrtý mesiac za sebou vo výraznom pluse. Prebytok zahraničného obchodu tak za prvé štyri mesiace roka 2024 dosiahol viac ako dvojnásobnú hodnotu oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

slovakia

left justify in out

Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov vyviezol v apríli 2024 tovar v hodnote 9 mld. eur pri medziročnom raste o 6,3 %. Nárast vývozu bol najvyšší od júna 2023. Najvýznamnejšie sa na ňom podieľal vyšší export automobilov.

Hodnota dovozu sa zvýšila o 4,4 % na 8,5 mld. eur. Hodnota dovezeného tovaru bola medziročne vyššia prvýkrát v tomto roku. Ovplyvnilo ho najmä takmer 21 % nárast hodnoty dovezených rôznych priemyselných výrobkov, kam patria napríklad zobrazovacie panely, sedadlá a plastové výrobky.

Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 465,8 mil. eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o 172,5 mil. eur.

Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázalo vo štvrtom mesiaci tohto roka medziročný nárast až deväť z nich. Podstatný vplyv na vývoj slovenského vývozu mala najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu Stroje a prepravné zariadenia (SITC 7), kam patrí aj vývoz automobilov. Hodnota vyvezených strojov a prepravných zariadení po troch mesiacoch vykázala opäť medziročný rast na úrovni takmer 4 %.

V štruktúre dovozu vykázalo medziročný nárast sedem z desiatich tried. Nárast celkového dovozu najviac ovplyvnilo najmä zvýšenie hodnoty importu v triede Rôzne priemyselné výrobky (SITC 8). Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 20,9 %.

Najviac obchodovaná trieda SITC v zahraničnom obchode SR boli stroje a prepravné zariadenia s podielom 61,9 % na celkovom vývoze a 48,7 % na celkovom dovoze.

Do členských štátov EÚ smerovalo 78,6 % vývozu SR a dovoz z nich tvoril 66,9 %. Vývoz do členských štátov EÚ v apríli medziročne vzrástol o 9,1 %. Dovoz z členských štátov EÚ sa zvýšil o 7,2 %. Vývoz do nečlenských krajín EÚ medziročne klesol o 3,1 % a dovoz z týchto krajín bol nižší o 0,8 %.

 

Predbežné údaje za január až apríl 2024

Za prvé štyri mesiace tohto roka sa vývoz medziročne znížil o 3,7 % na 35,1 mld. eur a dovoz sa znížil o 7,2 % na 33 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 2,2 mld. eur. Za rovnaké obdobie minulého roka bolo o 1,2 mld. eur nižšie.

Spresnené podrobné údaje za január až marec 2024

Za január až marec 2024 sa podľa spresnených údajov znížil medziročne vývoz o 6,7 % na 26,1 mld. eur a dovoz sa znížil o 10,7 % na 24,5 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 1,7 mld. eur. V rovnakom období minulého roka skončila bilancia zahraničného obchodu s prebytkom v objeme 637,2 mil. eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies