Slovensko sa od soboty zapojí do boja proti falšovaniu liekov

NETKY.SK • 9 Február 2019, 12:49 • 2 min
Slovensko sa od soboty zapojí do boja proti falšovaniu liekov

BRATISLAVA - Lekárnici od soboty spúšťajú nový systém, ktorý overí pravosť liekov.

slovakia

left justify in out

Zavádza sa v celej Európskej únii. Jeho cieľom je zabrániť, aby sa do legálneho liekového reťazca dostávali falšované lieky.

 

Od 9. februára bude musieť lekárnik načítaním jedinečného kódu overiť pred výdajom pravosť každého balenia lieku. "Pacientov môžeme ubezpečiť, že na príchod novej európskej smernice sme sa v dostatočnom predstihu pripravovali a spravili sme všetky potrebné opatrenia, aby sme zamedzili prípadnému problému, ako napríklad tomu, že by pacient v lekárni ostal bez svojho lieku," uviedol predseda Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) na Slovensku Róbert Nemčický.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vysvetlil, že bezpečnostné prvky sa umiestňujú na lieky už pri výrobe a slúžia na kontrolu lieku počas celého obdobia, kedy sa nachádza v liekovom reťazci. "Verifikačný systém zavádza nové povinnosti všetkým stranám liekového reťazca," zdôrazňuje. Ako pripomenul podpredseda APSL Jan Žák, lekárnikov aj vďaka smernici Európskej únie, nazývanej aj smernicou o falzifikátoch liečivých prípravkov (inak FMD - Falsified Medicines Directive), čakajú v nasledujúcom období "veľké výzvy".

 

S cieľom vyvinúť a implementovať efektívny systém overovania pravosti liekov v SR bola založená Slovenská organizácia pre overovanie liekov (SOOL). SOOL sprostredkúva pripojenie jednotlivých účastníkov do Národného systému pre overovanie pravosti liekov (NMVS) a do tzv. európskeho hubu.

 

Do národného systému má prístup aj ŠÚKL. Ten sa bude v rámci inšpekčnej činnosti zameriavať najmä na pripojenie jednotlivých užívateľov do systému. Štátny ústav na zavedení systému úzko spolupracoval so SOOL.

 

Hoci sa doteraz v SR výdaj falošného lieku v legálnej lekárni nevyskytol, odborníci prijímajú toto opatrenie podľa vlastných vyjadrení ako ďalší krok smerom "k zdokonaleniu" slovenského lekárnictva.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies