Bojujúce strany v Sudáne sa dohodli na sedemdňovom prímerí

NETKY.SK • 21 Máj 2023, 11:00 • 2 min
Bojujúce strany v Sudáne sa dohodli na sedemdňovom prímerí

CHARTÚM / DUBAJ - Zástupcovia znepriatelených strán v Sudáne podpísali v sobotu neskoro večer dohodu o sedemdňovom humanitárnom prímerí, uviedli nemenované zdroje oboch strán. V Sudáne už od polovice apríla prebiehajú ťažké boje medzi tamojšou armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF).

slovakia

left justify in out

Zástupcovia znepriatelených strán v Sudáne podpísali v sobotu neskoro večer dohodu o sedemdňovom humanitárnom prímerí, uviedli nemenované zdroje oboch strán. Informovala o tom agentúra Reuters, od ktorej TASR správu prevzala.

 

Nové prímerie v trvaní sedem dní začne platiť o 48 hodín. Viacero predchádzajúcich dohodnutých prímerí stroskotalo. Najnovšia dohoda bola podpísaná na rokovaniach v saudskoarabskej Džidde. V Sudáne už od polovice apríla prebiehajú ťažké boje medzi tamojšou armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), na čele ktorého stojí Burhánov bývalý zástupca, generál Muhammad Hamdán Daklú.

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pri bojoch dosiaľ zahynulo najmenej 705 ľudí a 5280 ďalších utrpelo zranenia. Humanitárne organizácie uviedli, že v sudánskom hlavnom meste Chartúm nie sú schopné poskytnúť dostatočnú pomoc, pretože humanitárni pracovníci nemajú zaručený bezpečný prechod.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies