Slovensko pomôže Litve s utečencami. Posiela nevšedný dar

NETKY.SK • 22 Október 2021, 18:29 • 2 min
Slovensko pomôže Litve s utečencami. Posiela nevšedný dar

BRUSEL - Vláda chce pomôcť riešiť akútnu situáciu spojenú s ochranou vonkajších hraníc EÚ.

slovakia

left justify in out

Slovensko sa rozhodlo pomôcť Litve v jej aktuálnom boji s utečencami a krajine poskytne 6 kilometrov plota. Po skončení dvojdňového summitu EÚ to v piatok v Bruseli uviedol predseda vlády SR Eduard HegerZdôraznil, že je to dočasné riešenie akútnej situácie na vonkajšej hranici EÚ, avšak za najvhodnejšie považuje nasadenie moderných monitorovacích prostriedkov, ktoré môžu financovať aj z EÚ. V tomto smere členské krajiny počkajú na opatrenia, ktoré prednesie Európska komisia. "Migrácia je otázka, ktorú treba riešiť v krajinách, kde vzniká a v krajinách tranzitu. Tam treba hľadať riešenia zo strednodobého a dlhodobého hľadiska," vyjadril sa. 

 

img

 

Premiér pripomenul, že únia sa poučila z udalostí spred 6 rokov a je lepšie pripravená na migráciu. Svedčí o tom aj atmosféra na rokovaniach, kde podľa jeho slov všetci lídri dali najavo, že treba hľadať spoločné riešenia. Zároveň bolo podľa neho cítiť jednotu a vôľu nájsť kompromisné východiská.

 

Prečítajte si tiež: Európska rada sa rozlúčila s Merkelovou: Budeme ako Vatikán bez pápeža!

 

Heger uviedol, že diskusiu o migrácii otvorili krajiny, ktoré v súčasnosti čelia hybridným útokom zo strany Bieloruska. To zváža migrantov z rôznych krajín a využíva ich proti záujmom EÚ. "Náš postoj je, že podporujeme krajiny, ktoré tomuto čelia, aj sprísnenie ochrany vonkajších hraníc únie, kde sme priniesli k stolu riešenia využívajúce moderné technológie," uviedol Heger pred novinármi.

 

img

 

V tejto súvislosti vyzdvihol príklad Grécka, ktoré v posledných rokoch veľa investovalo do nových technológií na kontrolu hraníc. Dodal, že v Grécku na vlastné oči videl, ako pokrokové technológie pomáhajú chrániť hranice a výrazne prispievajú k zníženiu nelegálnej migrácie.

 

K téme: Poliaci schválili rázny krok na zastavenie migrantov. Inšpiroval ich Trump?

 

Dodal tiež, že reč bola aj o Egypte, ktorému sa podarilo eliminovať nelegálnu migráciu, a to aj tak, že vyše 6 miliónov utečencov z rôznych afrických krajín nedrží v migračných táboroch, ale snaží sa ich integrovať.

 

 

 

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies