Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

NETKY.SK • 13 August 2022, 20:00 • 2 min
Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

BRATISLAVA – Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky, sa v sobotu dopoludnia vrátili na Slovensko. Informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra (MV) SR.

slovakia

left justify in out

„Skončila sa vôbec najdlhšie trvajúca zahraničná pomoc,“ uviedlo komunikačné oddelenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Osemnásť dní pomáhali pri boji s rozsiahlymi požiarmi hasiči zaradení v moduloch hasenia požiarov s posádkou vrtuľníka Mi171 OM-BYH z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.

 

img

 

Zasahujúcim hasičom a členom leteckého útvaru sa poďakoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). „Hasiči do Českej republiky vyrazili ani nie 24 hodín od príchodu zo Slovinska. Hasičský a záchranný zbor a Letecký útvar Ministerstva vnútra SR opäť potvrdili vynikajúcu schopnosť efektívne pracovať v medzinárodných tímoch pri zvládaní mimoriadnych udalostí,“ povedal Mikulec.

 

img

 

Prezident HaZZ Pavol Mikulášek poznamenal, že príslušníci HaZZ zriadili a obsluhovali všetky umelo vytvorené plniace miesta pre zasahujúce vrtuľníky. „Postavili dve čerpacie stanoviská s tromi fireflexami, pracovali odhodlane 15 hodín denne,“ uviedol. Vrtuľník leteckého útvaru ministerstva vnútra vykonal 881 zhodov s bambi vakom na miesto požiaru, čo predstavuje viac ako 2,6 milióna litrov vody. „Spoločnou spoluprácou s kolegami z Hasičského a záchranného zboru sme pomáhali hasiť aj zo vzduchu v ťažko dostupnom teréne,“ povedal Juraj Maršala, vedúci oddelenia letovej prevádzky – vrtuľníky Ministerstva vnútra SR. Počas nasadenia vykonali hasiči aj výsadok z vrtuľníka v ťažko dostupnom teréne.

 

img

 

V piatok riadiace zložky oznámili, že po 20 dňoch sa podarilo uhasiť rozsiahly požiar, ktorý v českom národnom parku vypukol 24. júla. Pri hasení sa vystriedalo viac ako 6 000 hasičov a 400 kusov techniky. Na mieste pomáhali aj vrtuľníky zo Slovenska, Poľska a Nemecka. Do hasiacich prác sa zapojili aj lietadlá z Talianska a Švédska.

 

Možno vás zaujme: Prírodná katastrofa priniesla obete aj zranenia! Víchrica strhla časť pódia na hudobnom festivale
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies