Slovenskí atléti trénovali v Tatrách, Volko si vyskúšal aj lezenie po tisícovkách

NETKY.SK • 20 November 2020, 12:25 • 2 min
Slovenskí atléti trénovali v Tatrách, Volko si vyskúšal aj lezenie po tisícovkách

Halový majster Európy v behu na 60 m Ján Volko minulú nedeľu ukončil štvortýždňové sústredenie vo Vysokých Tatrách. Pôvodne sa mal v slovenských veľhorách pripravovať so svojou tréningovou skupinou iba dva týždne, no druhá vlna pandémie a s ňou súvisiace reštrikcie mu pobyt v Tatranskej Lomnici neplánovane predĺžili.

slovakia

left justify in out

"V Tatrách sme trénovali od 18. októbra do 15. novembra. Pôvodne sme plánovali len dvojtýždňový kemp - prvý týždeň v rámci reprezentačného sústredenia, a potom ešte ďalší. Lenže pandémia všetko zmenila, takže Janko, tréner Robo Kresťanko a ja s rodinou - manželom Andym a deťmi Jakubom a Emou - sme zostali v penzióne v Tatranskej Lomnici mesiac," uviedla trénerka Naďa Bendová pre špecializovaný web atletika.sk.

 

img

 

"Takisto ako na jar v Brezne v čase prvej vlny pandémie aj teraz v Tatrách sme narazili na dobrých ľudí, ktorí nám nezištne pomohli," doplnila Bendová.

Volkovi sa v Tatrách vyhýbali zranenia či choroby, poriadne si teda preveril svoju kondičku, ktorá bude základ pre celú sezónu.

 

"Sústredenie sme zamerali na aeróbny výkon. Pracoval na sebe naozaj veľmi tvrdo, venoval sa odrazom, odhodom a tempovým behom. Absolvoval päťstovky, šesťstovky aj osemstovky v sedemdesiatpercentnej intenzite s krátkou trojminútovou pauzou. Behal na ideálnom trávnatom podklade okolo vodnej nádrže, akéhosi zásobníka na vodu, ktorý sa využíva na výrobu snehu," vysvetlila Bendová.

 

img

 


Nemohli chýbať ani horské túry. Najrýchlejší Slovák v histórii absolvoval spolu so sparingpartnermi priemerne tri v týždni. Vystúpili na Rysy (2499 m n. m), v chladnom počasí aj s použitím horolezeckých "mačiek" prešli zo Zeleného plesa cez Svišťovku (2023 m n. m.) na Skalnaté Pleso. Spravili si aj túru na Téryho chatu (2055 m n. m.) a vyšli aj na Jahňací štít (2230 m n. m.). "Najkrajšia túra, nie taká extrémne náročná, bola poza Kriváň na Nižné Temnosmrečinské pleso (1674 m n. m. - pozn. red.). Absolvovali sme ju prvý raz v živote. Bola to veľmi pekná trasa," nadchla sa trénerka.

 

img

Atlétom z Volkovej tréningovej skupiny veľa voľného času neostalo. Keď netrénovali, vzdelávali sa - on-line na diaľku. "Všetky decká, ktoré s nami boli v Tatrách, vždy dopoludnia dištančne študovali. Nevymeškali vôbec nič," zdôraznila Bendová.

 

"A ešte okrem toho, že ja som sa venovala daňovému priznaniu za našu akadémiu, absolvovali sme dvakrát aj testovanie na koronavírus. Vďaka našej fyzioterapeutke Veronike sme nečakali a bol to celkom príjemný zážitok. V Tatrách sme mali opäť šťastie na dobrých ľudí, ktorí nám extrémne a nezištne pomáhali," prezradila spokojná šéfka tímu.

 

img


Trénerka pripomenula, že s dlhodobého hľadiska zaujímajú jej elitného zverenca blížiace sa halové ME v poľskom meste Toruň (4. - 7. marca 2021), kde by mal Volko obhajovať titul halového majstra Európy z Glasgowa 2019. A potom halové MS v čínskom Nan-ťingu (19.- 21. marca 2021), ktoré budú dva týždne po európskom zimnom vrchole.

 

img
Volko začne v halovej sezóne 2021 súťažiť neskôr ako doposiaľ - až v závere januára. Jeho premiérový štart by mal byť 31. januára na mítingu Elán v Bratislave, a potom o tri dni neskôr by sa mal predstaviť na Czech Indoor Gala v Ostrave. Momentálne sa pripravuje doma v Bratislave v atletickej hale Elán.

 

"Nastal historický moment, lebo zväzu sa podarilo vybaviť, že v jej strede nie je florbalové ihrisko a môžeme naplno využívať šprintérsku rovinku. Som za to naozaj vďačná. Toto by mi momentálne stačilo, ale chalani ma presvedčili, aby sme išli na tri týždne na sústredenie na Kanárske ostrovy. A keďže sme tím, súhlasila som. Tréningy v piesku nám vždy priniesli dobré výsledky. Vlani sme ich vynechali a asi to potom chýbalo," dodala Bendová na webe SAZ.

Volko a spol. by mali na Tenerife odletieť na budúci týždeň buď v stredu alebo v piatok, návrat majú naplánovaný na 20. december.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies