Slavo Solovic a Sendreiovci pripravili nový projekt

NETKY.SK • 20 Máj 2016, 12:0 • 2 min
Slavo Solovic a Sendreiovci pripravili nový projekt

BRATISLAVA - Slovenský hudobný skladateľ, producent a dirigent Slavo Solovic a skupina Sendreiovci pripravili projekt s názvom Hra strún (A Game of Strings).

slovakia

left justify in out

"Nápad vzišiel z projektu Sendreiovci Le Orchestroha, kde sa na pódiu zišiel orchester Štátneho komorného orchestra Žilina so Sendreiovcami pod mojím dirigentským vedením. Premiéra bola na Pohode 2015. Je to spojenie vážnej hudby s rómskou ľudovou muzikou. Pretavením tohto programu do zmenšenej podoby vznikol projekt Hra strún. Do dramaturgie sme pridali aj skladby z filmu Sherlock Holmes 2: Hra tieňov, ako aj ďalšie nové piesne. Partitúru tohto projektu si odniesol z Bratislavy ako darček sám veľký Hans Zimmer. Ukázal som mu aj video, ktoré ho nadchlo," prezradil Solovic.


Päťdesiatosemročný Zimmer a Sendreiovci spolupracovali na spomínanej snímke Sherlock Holmes 2: Hra tieňov (2011). "Toto hudobné prepojenie, ktoré sa objavilo na soundtracku filmu, bolo aj inšpiráciou pre vznik nášho koncertného programu, či už Sendreiovci Le Orchestroha s orchestrom alebo novinky A Game of Strings s kvartetom. Kontrast európskej klasickej hudby s nespútaným rómskym prejavom prináša úžasné hudobné a zvukové možnosti," povedal dirigent. "Každé spojenie prináša obom stranám niečo nové, čo oboch posúva o krôčik ďalej. Predtým to bol Hans Zimmer, teraz Slavo Solovic," vyjadril sa Vlado Sendrei.


Zimmer, ktorý sa narodil vo Frankfurte nad Mohanom, označil novinku za skutočný poklad. "V Nemecku sa o mňa nikdy nikto nezaujímal, musel som odísť do zahraničia. Myslím si, že niečo podobné sa deje aj hudobníkom u vás. Možno, že o tom, že máte to najlepšie na svete, ani neviete. A je to skutočný poklad," vyhlásil.


Solovic a Sendreiovci vyrazia na jeseň s projektom Hra strún na turné. "Dnes, keď je extrémizmus na vzostupe, je naša spolupráca príkladom toho, že je lepšie hľadať, čo nás spája a nie, čo nás rozdeľuje. Je jedno, či je to Nemec Zimmer, Róm Vlado Sendrei alebo Slovák Slavo Solovic. Sme v prvom rade muzikanti a môžeme sa vedľa seba rovnocenne postaviť. Myslím si, že v týchto časoch by sa mal ozvať každý umelec a postaviť sa predstave, že už sa budú len zakazovať predstavenia, festivaly a barbari budú vymýšľať kritériá správneho slovanského umenia," uviedol rodák zo Žiliny, s ktorým už spolupracovali aj Richard Müller, Kryštof, Zdenka Predná, Thomas Puskailer, Korben Dallas či Longital.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona