Ekonomická nálada sa v septembri medzimesačne výraznejšie nezmenila

NETKY.SK • 28 September 2023, 13:00 • 2 min
Ekonomická nálada sa v septembri medzimesačne výraznejšie nezmenila

Ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku sa v septembri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu výraznejšie nezmenila. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa znížil len veľmi nepatrne, a to o 0,3 bodu na úroveň 91,9. K zhoršeniu nálady prišlo pri troch z piatich zložiek indikátora, pesimistickejší boli podnikatelia v priemysle, stavebníctve a obchode.

slovakia

left justify in out

Výraznejšiemu prepadu celkového indikátora ekonomického sentimentu zabránilo pozitívnejšie hodnotenie podnikateľov v službách a medzi spotrebiteľmi. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Oproti situácii pred rokom bola ekonomická nálada priaznivejšia o 2,2 bodu. Za dlhodobým priemerom indikátor zaostáva len o 0,4 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave sa v septembri znížil o 6,6 bodu na hodnotu -9,3 vplyvom poklesu očakávanej priemyselnej produkcie. So zníženou výrobou rátajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, dopravných prostriedkov a v chemickom priemysle.

Nálada slovenských spotrebiteľov bola v septembri najlepšia za posledné dva roky. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) zvýšil o 1,4 bodu na hodnotu -19,7. Dôvera spotrebiteľov sa zvýšila pri všetkých štyroch zložkách indikátora, najviac v očakávaniach priaznivejšieho vývoja celkovej hospodárskej situácie. Optimistickejšie však vnímajú aj vývoji nezamestnanosti a financií ich domácností, jednak celkovej finančnej situácie, ale aj tvorbu úspor.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: Štatistický úrad, Foto: FB
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies