Sieť predstavila Desatoro dobrého štátu

NETKY.SK • 1 September 2015, 12:46 • 2 min
Sieť predstavila Desatoro dobrého štátu

BRATISLAVA - Desatoro dobrého štátu dnes predstavila Sieť na svojom sneme v Prešove.

slovakia

left justify in out

"Vieme priniesť štát, v ktorom budú mať pred systémom prednosť ľudia. Pacienti pred obchodníkmi na bielych koňoch, ľudia, ktorí tvoria pracovné miesta pred ich dozorcami, kontrolórmi či inšpektormi, občania ako zákazníci prednosť pred majiteľmi tlačív a pečiatok," povedal v hlavnom prejave snemu predseda Siete Radoslav Procházka. 

 

Dobrý štát by mal podľa Siete zabezpečiť rovnosť pred zákonom, praktickú podporu rodiny a rovnomernú pozornosť potrebám všetkých regiónov. Atribútmi dobrého štátu majú byť aj slobodné podmienky pre podnikanie, kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť a kompetentná štátna správa. Dobrý štát má ďalej garantovať dôstojné podmienky seniorov, investovať do  moderného systému vzdelávania a cielene podporovať domáce poľnohospodárstvo a cestovný ruch. Desatoro obsahuje aj zásadnú podmienku Siete na prípadné povolebné rokovania, a to zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov. 

 

Naplnenie priorít Desatora dobrého štátu chce Sieť prostredníctvom Zmluvy so Slovenskom. "Namiesto dvestopäťdesiatich sľubov či riešení - či ako si to teraz tzv. tradičné strany volajú - ponúkneme Slovensku pevnú zmluvu, zmluvu postavenú na konrétnych  a merateľných záväzkoch a na presnom časovom pláne ich plnenia.  Niektoré záväzky vieme naplniť takmer hneď, niektoré do polovice volebného obdobia a niektoré do jeho konca. Prvých sto dní, prvé dva roky a Slovensko v roku 2020," vyhlásil Procházka. 

 

Zmluva podľa neho musí rešpektovať fakt, že niektoré potreby ľudí sú rovnaké vo všetkých kútoch Slovenska, no iné vychádzajú z miestnych podmienok. "Aby zmluva so Slovenskom bola plánom dobrého štátu, a zároveň aj zmluvou s Oravou, zmluvou so Zemplínom, zmluvou s Košicami či Hornou Nitrou," vysvetlil Procházka. Snem Siete poveril predsedníctvo strany, aby návrh zmluvy predložila na definitívne schválenie Rade slovenských regiónov Siete, ktorá reprezentuje regionálny rozmer strany. 

 

Slovensko podľa Procházku čakajú voľby, do ktorých vtrhli veľké dejiny. "Vydávame sa do týchto čias rozhádaní ako sme už neboli takmer dvadsať rokov. Znova raz sa vzájomne obviňujeme z tých najhorších vecí. Zradcovia, blázni, netvor, fašista, rasista, ovce, takto pekne sa tu častujeme, pred pol rokom kvôli prístupu k právam z manželstva, predtým aj potom kvôli Rusom na Ukrajine, teraz kvôli brutálnej humanitárnej katastrofe, spôsobenej rozpadom niektorých severoafrických a blízkovýchodných režimov. Znova sa delíme na dobrých a na zlých, na múdrych a na hlúpych. Deje sa to z oboch pólov," poznamenal Procházka. 

 

Práve počas vonkajšieho tlaku musí podľa neho Slovensko smerom von hovoriť jednotným hlasom. "Ten hlas však nesmie byť hlasom porazeneckým, sebaľútostným a ublíženeckým. Máme na viac ako zavrieť oči, skrčiť sa v kúte a potichu čakať, kým to prejde," povedal Procházka. "Máme na to, aby sme osudu čelili so vztýčenou hlavou, vystretou chrbticou a srdcom na pravom mieste. Máme na to, aby sme sa v novom veku uviedli ako hrdý a sebavedomý národ, ktorý sa postaví za to svoje, chápajúc pritom, že tak ako sa učíme presadiť sa voči tým silnejším a väčším, rovnako tak sa učíme hovoriť s tými slabšími a menšími. V oboch týchto polohách sa tvorí naša národná identita, v oboch musíme obstáť," vyhlásil Procházka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies